10.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chceme sa zoznámiť s predstavami nového agroministra S. Vlčana

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa chce zoznámiť s predstavami nového ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana, aký má pohľad na spôsob reštartu agropotravinárskeho odvetvia.

BRATISLAVA. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, v reakcii na vymenovanie Vlčana na post agroministra.
Problémových tém je podľa Holéciovej veľmi veľa, vysoko nad všetkými však dominujú štyri oblasti, a to príprava a schválenie strategického plánu k spoločnej poľnohospodárskej politike, ktorý musí každá jedna členská krajina na národnej úrovni schváliť a následne zaslať do Bruselu do konca tohto roka.
Druhou oblasťou je podľa nej úplná akreditácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Treťou je situácia okolo Slovenského pozemkového fondu. A štvrtou oblasťou, nemenej dôležitou, je zvýšenie dôvery spotrebiteľov vrátane našich politikov k práci poľnohospodárov a potravinárov a k slovenským potravinám.
"Pokiaľ ako spoločnosť nepochopíme, že ekologickejšie, zdravšie a pre vzhľad krajiny výhodnejšie je vyrobiť potraviny doma, ako ich doviezť cez pol sveta, tak sa ďaleko zo súčasného miesta nepohneme. K tomu potrebujeme racionálne mysliaceho ministra so silným politickým výtlakom, ktorý bude vedieť presadiť zmeny odkonzultované s relevantnými agropotravinárskymi samosprávami, či už vo vláde alebo v parlamente, ale za pozíciu Slovenska bude bojovať aj v európskych inštitúciách," podčiarkla Holéciová.
SPPK si podľa nej veľmi želá, aby nový minister svojou prácou a názormi poľnohospodárov a potravinárov motivoval a spájal, nie ich rozdeľoval, ako to bolo možné vidieť v predchádzajúcich mesiacoch. "Rezort sa potáca v hlbokej priepasti, našou spoločnou úlohou je nájsť z nej cestu von. Inak ako spoločnou komunikáciou a odbornou diskusiou to nedosiahneme. Stratili sme viac ako rok času na skutočné ozdravenie odvetvia," doplnila hovorkyňa.
"Bez ohľadu na všetky okolnosti a nechutný cirkus, ktorý sprevádzal personálnu výmenu v ministerskom kresle, z našej strany je novému ministrovi podaná ruka na spoluprácu. Veríme, že ju prijme a upokojí situáciu v odvetví," uviedol predseda SPPK Emil Macho.
/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down