18.03.2016 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chcete mať svoj porast pod kontrolou?

Každý ročník je iný. Posledné pestovateľské sezóny sú ako na striedačke. Jar 2014 sa vyznačovala vlhkým počasím a v roku 2015 zas sucho a výrazne menej zrážok ako sme zvyknutí. Pri pestovaní treba zohľadniť nielen pestovaný druh obilniny, náchylnosť odrody k poľahnutiu, vývoj teplôt v priebehu stĺpkovania, množstvo zrážok a úroveň N hnojenia, ale aj intenzifikáciu pestovania. V posledných rokoch vidíme použitie morforegulátorov na rapídnej vzostupnej tendencii. Veď už v tomto období si môžte zvýšiť istotu vysokej úrody tým, že si významne znížite riziko poľahnutia, zosilnite steblo, znížite výšku a posilníte koreňový systém porastu.

Flexibilná aplikácia vo fáze BBCH 30-39 má niekoľko benefitov:

-        Istota účinku za každého počasia (slnečný aj zamračený deň a od nízkych teplôt)

-        Má vplyv na zosilnenie koreňového systému rastlín. Je to dôležité pri súčasnom priebehu zrážok v jarnom období, kde je ich nedostatok skôr pravidlom ako výnimkou.

-        Zvýšenú tolerancia  proti suchu

-        Ďalej posilňuje a skracuje bázu stebiel. Rastliny sú viac odolné proti poľahnutiu a zosilnenie steny stebiel ma vplyv na budúci vysoký výnos.

-        Aplikácia skracuje výšku porastu a internódy.

-        Zabezpečíte si vyrovnanie a zvýšenie počtu odnoží.

-        Prípravok je veľmi šetrný k porastu v priebehu v jednotlivých rastových fáz.

-        Doporučená dávka je 0,6-0,8 l/ha  Medax® Top  + síran amónny  0,6 – 0,8 kg. Dávky je nutné diferencovať vzhľadom k vlastnostiam odrody, priebehu počasia a použitiu N hnojenia.

-        Ideálny partner do tankmixu s fungicídom.

-        Spoločné riešenie fungicídnej ochrany s morforeguláciou (aplikácia v obdobných termínoch – začiatok steblovania až vlajkový list.

-       Medax® Top    má synergický účinok s fungicídom Capalo proti steblolamu.

 

Už som spomínal, že rok 2015 bol suchý. Na obrázku 1 vidíme silu účinku prípravku Medax® Top  na zosilnení koreňového systému. Hrudky zeme držali pokope korene ozimného jačmeňa.

Obr.1 – vplyv na tvorbu koreňového systému (foto: J. Kakuta, 2015)

korene_1  korene_2

 

Ďalšie obrázky 2 a 3 znázorňujú skrátenie výšky porastu a internód a v neposlednom rade aj vyrovnanie počtu odnoží.

Obr.2,3  – Medax® Top   vľavo, neošetrená kontrola v pravo (foto: J. Kakuta, 2015)

kontrola_1  kontrola_2

 

 

Z pohľadu pestovatela je Medax® Top   veľmi komfortný prípravok. Obsahuje dve účinné látky prohexadium-calcium a mepiquat chloride. Daná kombinácia účinných látok nie je závislá na intenzite slnečného žiarenia na rozdiel od iných prípravkov, kde pri nedostatočnom slnečnom žiarení dochádza k zníženiu účinnosti.   Medax® Top   skracuje výšku porastu, posilňuje steny stebla a pri skorej aplikácii (BBCH 30-32) zároveň posilňuje i koreňový systém rastlín. Ani nízke teploty v období stĺpkovania až po rast vlajkového listu nie sú pre  Medax® Top   problém. Aplikácia je možná od 5-7 oC.

Ing. Matúš Czakó, Crop manager Cereals & Corn, BASF

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down