19.03.2019 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chcete zabrániť poľahnutiu obilnín a uľahčiť si žatvu?

Voľba morforegulátora, termínu a dávky patrí k najzložitejším zásahom v ochrane rastlín. Každý, kto ich používa si určite položí otázku, čo vlastne od regulátora rastu očakáva. Medzi najčastejšie a najdôležitejšie kritéria patria:

 • Aby porast nepoľahol.
 • Flexibilná aplikácia ideálne v skorších aj neskorších vývojových štádiách rastu.
 • Aplikácia aj v prípade horších poveternostných podmienok ako je nízka teplota.
 • Využitie maximálneho výnosového potenciálu obilniny lepším zakorenením a prijímom živín.
 • Rýchlejšia žatva – i keď sa to čast neuvádza, ale keď vaše obilniny nepoľahnú, uľahčíte a zrýchlite prácu kombajnu...

Nielen očakávania od regulátora rastu treba zohľadniť, ale aj pestovaný druh obilniny, náchylnosť odrody k poľahnutiu, vývoj teplôt v priebehu stĺpkovania, množstvo zrážok a úroveň N hnojenia, ale aj intenzifikáciu pestovania. V ostatných rokoch vidíme použitie morforegulátorov na rapídne vzostupnej tendencii.

Medax® Top je je určený na obmedzenie poliehania obilnín. Rozsah redukcie rastu závisí od plodiny, dávky a termínu aplikácie.  Mechanizmus účinku spočíva v tom, že obe účinné látky, prohexadione-calcium a mepiquat-chloride, blokujú biosyntézu giberelínov - rastlinných hormónov, ktoré majú hlavnú úlohu pri zväčšovaní buniek, predlžovacom raste, a teda aj pri celkovej vegetácii rastliny.

 

Flexibilná aplikácia Medax® Top vo fáze BBCH 30-39 má niekoľko benefitov:

 • Kombinácia prohexadione-calcium a mepiquat-chloride znamená rychlý nástup účinku po aplikácií už pri nízkých teplotách od 5° C.
 • Istota účinku za každého počasia (nie je závislý od intenzity slnečného žiarenia ako konkurenčné prípravky).
 • Má vplyv na zosilnení koreňového systému rastlín pri skorej aplikácii (BBCH 30-32). Je to dôležité v súčasnom priebehu zrážok v jarnom období, kde je ich nedostatok skôr pravidlom ako výnimkou.
 • Zvýšená tolerancia proti suchu.
 • Ďalej posilňuje a skracuje bázu stebiel. Rastliny sú viac odolné proti poľahnutiu a zosilnenie steny stebiel ma vplyv na budúcu vysokú úrodu.
 • Aplikácia zkracuje výšku porastu a internódia.
 • Zabezpečíte si vyrovnanie a zvýšenie počtu odnoží.
 • Prípravok je veľmi šetrný k porastu v priebehu jednotlivých rastových fáz.
 • Ideálny partner do tankmixu s fungicídom Capalo®.

 

 

Na obrázku 1 porovnávame nástup účinku a poveternostné podmienky účinných látok. Prohexadione calcium funguje ako pri slnečnom, tak aj zamračenom dni od 5° C, pričom trinexapac ethyl potrebuje jasne slnečný deň a teplotu ideálne od 10° C. V prípade skorých aplikácií v BBCH 30-32 (steblovanie) je to určite benefit, lebo vonku sú ešte nižšie teploty.

Obr. 1

 

 

Na obrázku 2 vidíme silu účinku prípravku Medax® Top v skrátení výšky porastu o približne 6 cm

 

Obr. 2: Hore neošetrený variant, v strede Medax® Top + síran amónny 0,6 l/ha + 0,6 kg/ha (aplikácia v BBCH 30-32), dole  Medax® Top + síran amónny 0,6 l/ha + 0,6 kg/ha (aplikácia v BBCH 37-39)

Foto: Miroslav Demo, BASF, Piešťany 24.5. 2017

 

Spomínal som, že Medax® Top má vplyv na úrodu. Graf č.1 to potvrdzuje v niekoľkoročnom testovaní. Dole v grafe vidíte výsledok. Medax® Top pridal na úrode v priemere 11% v dávke 0,6 l/ha a + 18% v dávke 0,8 l/ha.

 

Graf č.1

 

Odporúčaná dávka je 0,6 - 0,8 l/ha Medax® Top + síran amónny 0,6 – 0,8 kg. Dávky je nutné diferencovať vzhľadom k vlastnostiam odrody, priebehu počasia a použitia N hnojenia.

Možné je spoločné riešenie fungicídnej ochrany (Capalo®) s morforeguláciou - aplikácia v obdobných termínoch: začiatok steblovania až zástavový list.

 

Zvýšte si istotu vysokej úrody tým, že si významne znížite riziko poľahnutia, zosilnite steblo, znížite výšku a posilníte koreňový systém porastu. Medax® Top – Vaše obilniny budete mať pod kontrolou!

 

Ing: Matúš Czakó,

BASF spol. s r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down