21.07.2011 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chcú podporiť malých vinárov

Nitrianska vínna cesta (NVC) otvára vlastnú vinotéku, v ktorej bude ponúkať vína z celého kraja.

Nitrianska vínna cesta sa už niekoľko rokov usiluje podporovať predovšetkým menších vinárov, ktorí sa snažia dorábať kvalitné vína. Otvorením vlastnej zastávky vínnej cesty na Mlynskej ulici v Nitre by sa táto podpora mala dostať na vyššiu úroveň.
„My sme chceli podporiť vnímanie nitrianskeho regiónu ako regiónu vinohradníckeho s dobrými vínami. Pretože tradícia pestovania vína tu je naozaj v rámci Slovenska asi najstaršia. Nitriansky kraj je zároveň jediným krajom, kde takmer celé územie spadá oficiálne do vinohradníckych oblastí,“ uviedol pre TASR Daniel Balko z NVC.
Podľa jeho slov snaha podporiť menších vinárov, ktorí nemajú peniaze na marketing a reklamné kampane, logicky vyústila do snahy otvoriť vlastnú vinotéku. Tým vznikol priestor na organizovanie pravidelných degustácií a stretnutí vinárov medzi sebou i priamo s konzumentmi a milovníkmi vín. „Teraz nám už nestačí, že máme zastúpené vína takmer zo všetkých vinohradníckych rajónov Nitrianskeho kraja. Teraz už chceme, aby sme z každého vinohradníckeho rajónu mali minimálne 10 druhov vín. To znamená, že do konca roka tu chceme mať minimálne 100 druhov vín z celého regiónu, aby sme ten sortiment nedopĺňali len odrodovo, ale aj z hľadiska teroáru. Čiže, keď niekto bude chcieť ochutnať napríklad vína len z Tekovského vinohradníckeho rajónu, tak by si tu aspoň 10 značiek mal nájsť,“ vysvetlil D. Balko.
Nitrianska vínna cesta v súčasnosti spolupracuje s takmer 20 vinármi z celého Nitrianskeho kraja. Okrem ich podpory a prezentácie vínnej kultúry, chce pomôcť vinárstvu aj prostredníctvom rôznych projektov z fondov Európskej únie. Niektoré z nich by mali byť realizované už počas tohto leta.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down