19.03.2018 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chcú pracovať na vlastnej pôde

V ôsmy marcový deň tohto roka sa na južnom Slovensku konal protest farmárov, ktorí už majú dosť toho, ako sa vyvíja situácia v slovenskom poľnohospodárstve a ako voči nim vystupuje štát. Podľa Árpáda Beringera, hlavného organizátora tejto akcie, sa 217 roľníkov na traktoroch zapojilo do sprievodu, ktorý smeroval z Medveďova do Šamorína, a takto vyjadrili svoj nesúhlas s novelou zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov.

ŠAMORÍN. Organizátori vyššie spomenutého podujatia potvrdili, že ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriele Matečnej ešte v ten deň doručili list s ich požiadavkami. Protestné zhromaždenie, organizované pod heslom Chceme pracovať na vlastných pôdach, iniciovali samotní farmári.

V deň protestnej akcie vyrazilo z Medveďova asi 50 traktorov, a cestou do Šamorína sa k nim postupne pridávali ďalší nespokojní poľnohospodári z južného Slovenska. Na zhromaždení sa nakoniec zúčastnilo 217 farmárov z okresu Dunajská Streda, z regiónu Žitného ostrova, ale aj z okolia Galanty, zo Šale, z okolia Nitry, Nových Zámkov či Komárna. Na zhromaždení v Šamoríne farmári viac ráz podčiarkli, že ako vlastníci majú už po desaťročia problém dostať sa ku svojim pôdam.

Čo sa vlečie, neutečie..?

Jeden z organizátorov protestnej akcie, Péter Soóky, uviedol, že na Slovensku sa za vyše 25 rokov nepodarilo vysporiadať vlastnícke vzťahy, týkajúce sa poľnohospodárskej pôdy.

Podľa P. Soókyho je množstvo prípadov, že dediči nemôžu hospodáriť, nakoľko sa nedostanú k vlastnej pôde. Riešenie určite nie je jednoduché, a zázraky sa nestanú z jedného dňa na druhý, ale je potrebné podniknúť razantnejšie a konkrétnejšie kroky pri riešení vlastníckych otázok – takto sa vyjadrili účastníci zhromaždenia. Celý proces by podľa viacerých účastníkov protestu mohol trvať približne 5 až 6 rokov. Zároveň poukázali aj na to, že problémy farmárov by bolo treba riešiť ešte v čase, kým sa nerozbehnú jarné práce na poliach. Potom totiž budú viac zaneprázdnení a budú mať každodenné povinnosti na poliach.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down