04.04.2013 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chcú vyššiu viazanú podporu

Pätnásť členských krajín EÚ pod vedením Francúzska zverejnilo minulý týždeň požiadavku na zvýšenie úrovne dobrovoľnej viazanej podpory na 15 percent. Nastavenie miery viazanej podpory je súčasťou prebiehajúcej reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Na poslednom zasadnutí Rady ministrov poľnohospodárstva (18. – 19. marca) sa pritom rozhodlo, že členské štáty by mali mať v rokoch 2014 - 2020 možnosť „presunúť“ až 7 percent z celkového balíka priamych podpôr do dobrovoľného systému viazanej podpory. Avšak v prípade, že členské štáty uplatňovali do roku 2013 systém jednotnej platby na plochu, majú mať možnosť viazať až 12 percent prostriedkov z národného stropu. Slovensko, ktoré na Rade ministrov požadovalo až 15-percentný presun, tento návrh, spolu so Slovinskom, nepodporili.
Následne však spomenutých 15 krajín (t.j. Francúzsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Španielsko, Fínsko, Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Taliansko, Rumunsko, ako aj Slovinsko a Slovensko) prišlo s požiadavkou, aby všetky členské štáty by mali mať možnosť prideliť 15 percent z ich obálok priamych platieb na dobrovoľne viazanú podporu produkcie.
Viac sa dočítate v 14. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down