16.08.2013 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chcú zmierniť pokuty v zákone o potravinách

Poslanci Národnej rady SR za vládnu stranu Smer-SD chcú zmierniť pokuty v zákone o potravinách. Vyplýva to z návrhu novely zákona poslancov Mariana Záhumenského a Tibora Lebockého.

"Ide o posunutie sprísnenia trestu za opakované porušenie povinnosti, ktoré v súčasnom znení zákona môžu byť pre mnohé prevádzkarne likvidačné," uvádza dôvodová správa k novele zákona o potravinách.
V novonavrhovanom znení zákona sa ukladá pokuta pri opakovanom porušení zákona do jedného roka odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty na dvojnásobok pôvodne uloženej pokuty. "K výraznému nárastu pokút podľa nového návrhu dochádza fakticky až po trojnásobnom opakovanom porušení tej istej povinnosti."
Orgán úradnej kontroly potravín môže podľa v súčasnosti platného zákona uložiť fyzickej alebo právnickej osobe pokutu vo výške 1000 až 500 000 eur v prípade, ak vyrába alebo umiestňuje na trh potraviny, ktoré nie sú bezpečné, sú zdraviu škodlivé a nevhodné na ľudskú spotrebu alebo sú skazené. Ak do jedného roka odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty dôjde k opätovnému porušeniu povinností, tak orgán úradnej kontroly potravín uloží podnikateľovi pokutu od 1 milióna eur do 5 miliónov eur.
Účinnosť novelizovaného zákona o potravinách poslanci M. Záhumenský a T. Lebocký navrhujú od 1. decembra 2013 preto, aby bolo možné podľa neho postupovať už začiatkom roku 2014. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down