15.08.2014 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chiquita odmietla ponuku na svoje prevzatie

Americký distribútor banánov Chiquita Brands International odmietol ponuku na prevzatie od brazílskej investičnej skupiny Safra a výrobcu džúsov Cutrale za 611 miliónov USD (456,89 milióna eura). A aj naďalej pokračuje vo fúzii s írskym distribútorom tropického ovocia Fyffes.

      NEW YORK. Podľa Chiquita Brands bola brazílska ponuka príliš nízka, a to nie je v záujme jej akcionárov, preto o nej v tejto chvíli nemieni rokovať. Naopak, naďalej pokračuje vo fúzii s Fyffes, na ktorej sa obe strany dohodli v marci a chceli by ju dokončiť v priebehu tohto roka.
      Brazílski záujemcovia o Chiquita naopak tvrdia, že ich ponuka je z pohľadu akcionárov oveľa lepšia, ako ponuka írskeho distribútora Fyffes.
      Nová spoločnosť, ktorá ponesie názov ChiquitaFyffes, bude mať hodnotu okolo 1 miliardy USD. Jej akcie budú kótované na burze v New Yorku, sídlo však bude mať v írskom Dubline. Akcionári americkej Chiquita budú vlastniť 50,7 % novej spoločnosti, zostávajúci podiel získajú akcionári firmy Fyffes. Spoločná firma bude mať v celom svete okolo 32.000 zamestnancov a ročné tržby sa odhadujú na 4,6 miliardy USD.
      Dohoda o fúzii s Fyffes umožní Chiquite vyhnúť sa vyšším daniam v USA, keďže svoje oficiálne sídlo presunie do Írska, ktoré má nižšie daňové sadzby pre firmy. Americkej vláde sa však takéto praktiky nepáčia, pretože prichádza o príjmy z daní.
      ChiquitaFyffes sa stane najväčším distribútorom banánov na svete. Globálny trh s banánmi majú momentálne pod kontrolou štyri firmy: Chiquita, Dole Food Company, Fresh Del Monte a Fyffes.
      (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down