25.05.2016 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby a škodcovia v obilninách a repke

Vegetácia je v pokročilom štádiu a konečne sa aj teploty, či už denné, alebo nočné, dostali do „normálu“ a preto sa začínajú objavovať na porastoch obilnín choroby a škodcovia, ktorí vyžadujú teplejšie podmienky pre svoj vývoj s následnou škodlivosťou.

okienko odborníka

Doterajšie chladnejšie a vlhké podmienky vyhovovali vývoju hrdze plevovej, v praxi poznaná pod názvom „žltá“, (preto, lebo sa na listoch objavujú v súvislých pásoch žlté kôpky), ktorá sa na niektorých odrodách už po tretí rok za sebou intenzívne rozšírila. Prvé jej výskyty som zaznamenala, už v polovici apríla. V súčasnej dobe sa v niektorých lokalitách začína objavovať na poslednom liste a to je varovný signál na fungicídne ošetrenie. V prípade, že je porast ozimnej pšenice už vyklasený, alebo začína klasiť, sa môže ošetrenie vyriešiť fungicídom, ktorý je odporúčaný zároveň aj na ošetrenie klasových fuzárií a obsahuje aj účinnú látku tebuconazole.

Ďalej sa na ozimných pšeniciach a tiež na jarnom jačmeni objavujú už larvy kohútika, ktoré svojou devastačnou činnosťou dokážu zlikvidovať veľkú časť listovej plochy.

Obaľovač obilný

Zaznamenala som aj výskyty lariev obaľovača obilného, (malé asi 3 – 5 milimetrov larvy smotanovej farby s tmavšou hlavičkou), ktoré po vyklasení  vyžierajú v klasoch obsah zrniek a pri ich premnožení môže dôjsť k zníženiu úrody. Proti obom týmto škodcom je vhodné aplikovať povolený insekticíd - môže sa aj obyčajný pyretreoid.

Na posledných listoch ozimnej pšenice sa začínajú objavovať aj prvé kôpky hrdzi pšenicovej, na ktorej rozšírenie si treba dávať tiež pozor, nakoľko dokáže v krátkej dobe pokryť celú listovú plochu a tým riadne ukrojí z očakávanej úrody.

Byľomor šešuľový

Na repkách bol doteraz relatívny pokoj, čo sa týka výskytu šešuľových škodcov, vzhľadom k zime, ktorú sme mali. Komárik byľomora šešuľového na to, aby sa mohol vyrojiť a spôsobovať škody – klásť vajíčka do šešuliek, potrebuje teplejšie podmienky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down