09.02.2021 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby kmienkov viniča – závažný problém vinohradníkov

Najvzácnejším majetkom vinohradníka je jeho vinica - viničové kry. Technické vybavenie vinice i pivnice možno opraviť alebo vymeniť - hoci zvyčajne s vysokými nákladmi, samotná poloha a pôda vinice je daná (kvalitná predvýsadbová príprava pôdy je podstatná pre budúcnosť vinohradu pričom náklady na ňu sú vysoké), počasie je veľmi ťažko ovplyvniteľné. Podstatný je výber vhodnej polohy – tak, aby spĺňala požiadavky odrôd, ktoré sa budú pestovať; ochrana pred poškodením krúpami je nákladná; podobne aj ochrana pred mrazom.

Viničové kry prostredníctvom potenciálu polohy a ročníka dávajú úrodu hrozna. Vinohradníci čelia mnohým výzvam, ale z tých prírodných nič nie je zákernejšie a náročnejšie na vyriešenie ako stále sa zhoršujúci problém – choroby kmienkov viniča (Grapevine Trunk Disease - GTD).

Patogény a príznaky

Chorobu spôsobuje komplex hubových patogénov a choroba sa často definuje ako súbor chorôb, pričom z hľadiska ich účinkov sú najvýznamnejšie tri - Esca (teraz je sama osebe považovaná za komplex rôznych chorôb), Botryosphaeria diebackEutypa dieback. Ako pôvodcov bolo identifikovaných 84 rôznych druhov hubových patogénov z deviatich samostatných rodov.

Prejavy napadnutia varírujú z roka na rok a sú rôzne aj pri rôznych odrodách viniča. Vzhľadom na pomalý nástup týchto chorôb a skutočnosť, že sú na začiatku asymptomatické (bez príznakov), možno očakávať nárast počtu napadnutých krov (výmer vinohradov). Príznakmi napadnutia sú: spomalený rast, skrátené internódia, zakrpatenie listov, chlorózy (i iné farebné zmeny na listoch) a nekrózy listov.

Hubové patogény upchávajú vodivé dráhy (xylém a floém), čo zhoršuje pohyb vody a živín, drevo sa rozpadá, ker chradne, ovplyvnená je aj kvantita a kvalita hrozna.

Medzi náchylné patria odrody Sauvignon Blanc, Chenin Blanc, Cabernet Sauvignon, Cognac Ugni Blanc, Grenache a Syrah (Shiraz). Žiaden ker a žiadna odroda nie je úplne odolná. Odrody Aligoté, Merlot, Sémillon (Semillon) a Sylvaner (Sylvánske) sú najbližšie k rezistencii (odolnosti), pokiaľ ide o eutypu.

Základom ochrany je pravidelná obhliadka krov vo vinici, pričom kry s príznakmi (zvlášť zmeny sfarbenia listov, ktoré sú najviac viditeľné vo vegetačnom období – najmä v auguste, septembri), je dôležité dobre označiť a s cieľom obmedzenia šírenia choroby osobitne rezať, resp. po ich reze dezinfikovať použité náradie.

Cyklus infekcie a progresia ochorenia

Kry sú infikované najmä cez rezné rany vzniknuté rezom viniča; obdobie rezu je najväčším rizikovým obdobím infikovania pričom rany zostávajú náchylné na infekciu niekoľko týždňov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down