19.07.2016 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby kukurice a ochrana proti nim

Kukurica je v tomto období skúšaná suchom. Spodné listy usychajú, horné sa stáčajú, aby sa ubránili výparu vody. Rastliny ešte neprestávajú vegetovať a choroby sa na nich začnú prejavovať až teraz.

signalizačná správa

Sneť kukuričná

Zatiaľ je dobrá situácia vo výskyte hubových chorôb na kukurici. Najvýznamnejšou chorobou kukurice je sneť kukuričná (Ustilago maydis). Viditeľné nádory sa môžu objaviť až koncom leta, pretože terajšie suché a teplé počasie jej rozvoj podporuje. Choroba sa vyskytuje vo všetkých oblastiach pestovania kukurice a na všetkých nadzemných častiach rastliny. Nákaza môže prebehnúť hocikedy počas vegetácie z rastlinných zvyškov alebo z povrchu pôdy. Kontaminované môže byť aj osivo kukurice. Na klíčenie spór je vhodné teplotné rozpätie 10 až 30ºC, infekciu podporuje suché a teplé počasie v júni a v júli a vysoký obsah dusičnanov. Príznaky napadnutia sú veľmi jasne viditeľné vo forme snetivých nádorov veľkosti niekoľkých centimetrov. Pokryté sú bielou blanou, ktorá neskôr praská a mazľavá masa chlamydospór vysychá a rozprašuje sa do okolia, čo zabezpečuje 3 - 5 generácií patogénna za vegetáciu. Chlamydospóry na povrchu pôdy si uchovávajú klíčivosť 1 - 3 roky, zaorané len 1 - 2 mesiace. Rozhodne treba dodržiavať preventívne opatrenia: zaorávanie pozberových zvyškov, dodržiavanie osevného postupu, pestovanie menej náchylných odrôd, zabezpečiť vyrovnanú výživu a zabrániť poraneniu rastlín škodcami. Na menšej výmere je možnosť mechanicky odstrániť nádory. Napadnutie rastlín nad 20 percent môže zhoršiť kvasenie siláže. Morenie osiva je jediným spôsobom chemickej ochrany, vzhľadom na infekčnosť pozberových zvyškov počas celej vegetácie, nemá však dostatočný účinok. Klasicky sú povolené účinné látky carboxin + thiram, ktoré majú autorizáciu na hubové choroby kukurice.

Prašná sneť kukuričná (Sphaerotheca reiliana) má podobnú bionómiu. Premieňa generatívne orgány kukurice na snetivé nádorčeky. Obaly nádorov sú pevné, zelenkavé, postupne žltnú, usychajú a rozpadajú sa. Výtrusy sa rozprašujú do okolia. Ochrana je rovnaká ako pri mazľavej sneti, šírenie choroby obmedzí zaoranie rastlín predtým, ako sa spóry začnú uvoľňovať z nádorov a nepestovať cirok a kukuricu 4 roky po sebe.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down