01.08.2019 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby kukurice sú na vzostupe

Kukurica sa v posledných dňoch vytiahla a zmohutnela. Niektoré hybridy však dostali zabrať a polámali sa alebo poohýnali od vetra. Poškodené stonky tak môžu byť vstupnou bránou pre patogénne organizmy. Ak ste mali v minulosti problémy s niektorou z chorôb kukurice, teraz je čas na aplikáciu fungicídov.

Signalizačná správa

Hrdza kukuričná

Hrdza kukuričná (Puccinia sorghi) je významná v najteplejších oblastiach Slovenska. Napáda najmä porasty kukurice pestovanej na siláž. Prejavuje sa na konci vegetácie predčasným usychaním napadnutých listov. K vývoju potrebuje medzihostiteľa – kysličky, ďalej nižšie teploty a vysokú vlhkosť vzduchu. Letné horúčavy chorobu redukujú. Odporúča sa pestovať odolné hybridy a likvidovať napadnuté zvyšky rastlín. Autorizovaný epoxiconazole + pyraclostrobin v prípravku aplikujte na začiatku infekcie, keď je kukurica v štádiu začiatku predlžovania stonky (BBCH 30) až do obdobia kvitnutia, kedy vrchná a spodná časť metliny kvitne a blizny sú vyrastené (BBCH 65). Nižšiu dávku prípravku aplikujte v prípade nižšieho infekčného tlaku. Je systémovo pôsobiaci fungicíd s obsahom dvoch účinných látok. Tie sú prijímané nadzemnými časťami rastlín a následne rozvádzané do celej rastliny. Prípravok pôsobí aj proti helmintosporióze kukurice (Setosphaeria turcica). Okrem toho má vplyv na predĺženie vegetačného obdobia ošetrovaných porastov, čo spôsobuje, že listová plocha je dlhšie zelená. Autorizovaný je aj čistý pyraclostrobin, ale vo vyššej koncentrácii. Patrí do skupiny strobilurínov a vyznačuje sa preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom. Má translaminárny a lokálno-systémový účinok.

Účinná látka epoxiconazole je zo skupiny triazolov, pôsobí systémovo a má preventívny, kuratívny a eradikatívny účinok. Blokuje syntézu C-14-demethylázy, a tým tvorbu bunkových membrán patogéna. Rast huby je tak ihneď a dlhodobo pozastavený.

Na menej významné použitie bol autorizovaný proti hrdzi kukuričnej aj prípravok s obsahom azoxystrobinu + propiconazole. Účinkuje tiež proti helmintosporióze kukurice.

Fuzariózy klasov a stoniek kukurice

Z patogénov najrozšírenejší je Fusarium graminearum. Napáda kukuricu vo všetkých rastových fázach od klíčenia, kedy spôsobuje odumieranie rastlín, cez napadnutie pletív a lámanie stebla, až po napadnutie šúľkov a zŕn.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down