29.04.2022 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby repky sú na vzostupe

Dažde koncom 16. týždňa a následné oteplenie predstavujú ideálne podmienky pre šírenie a rozvoj hubových ochorení na repke olejke. Ide o bielu hnilobu a pleseň sivú. V autorizácii fungicídov nastali zmeny, na ktoré upozorňujem v signalizačnej správe.

Signalizačná správa

Preventívnou ochranou proti bielej hnilobe je najmä osivo bez prímesí sklerócií, osevný postup s odstupom štyri a viac rokov od pestovania hostiteľov bielej hniloby. Vhodné je aj ošetrovanie pozemkov biologickými prípravkami v dostatočnom časovom predstihu pred sejbou repky. Tento rok určite nevznikla infekcia na začiatku kvitnutia repky a nemala možnosť prerásť do spodných poschodí repky. Bolo sucho. Určite však niekoľko sklerócií vyklíčilo a vytvorilo askospóry. Vietor sa postaral o ich šírenie. Prah škodlivosti bielej hniloby je 15 až 20 percent napadnutých rastlín. Tam, kde hrozí prekročenie prahu škodlivosti, je namieste postrek fungicídmi, obyčajne v kombinácii s ošetrovaním proti šešuľovým škodcom. Ošetrovať je možné až do konca kvitnutia.

V prípade plesni sivejpreventívne pôsobí zaoranie pozberových zvyškov, správny osevný postup, odburinenie porastov a pri výskyte použitie fungicídov už vo fáze predlžovacieho rastu alebo až vo fáze kvitnutia. Prah škodlivosti pri tejto chorobe nie je určený.

Fungicídy, autorizované do repky, majú účinnosť najmä na bielu hnilobu, ale aj ďalšie hubové choroby tak, ako je uvedené na etikete.

Na prírodnej báze

Autorizovaný je biologický prípravoks obsahom Bacillus subtilis. Prípravok účinkuje proti bakteriálnym a hubovým patogénom na základe konkurencie k týmto patogénom odberom živín, priestorovou konkurenciou, produkuje lipoproteíny, ktoré majú fungicídny a antibakteriálny účinok a ďalej indukuje biochemickú odolnosť ošetrených rastlín proti hubovým a bakteriálnym patogénom. Prípravok je vhodný pre použitie v integrovaných systémoch ochrany rastlín.

Ďalšie biologické prípravky sú  s obsahom oospór parazitickej huby Pythium oligandrum Drechsler. Uvedená huba parazituje na fytopatogénnych hubách z rodov: Alternaria, Botrytis, Fusarium, Peronospora, Phoma, Phomopsis, Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Sclerotinia, Verticillium a ďalších. Je spúšťačom indukovanej rezistencie voči chorobám. Účinná látka prípravku stimuluje rast rastlín indukciou zvýšenej produkcie fytohormónu kyseliny indolyloctovej a zvyšovaním obsahu fosforu a cukrov. Prípravok je nutné aplikovať preventívne, t. j. pred výskytom choroby. V prípade veľmi silného infekčného tlaku je následne možné aplikovať bežný fungicíd.

Možnosti ochrany porastov

Aktívna zložka vodné sklo draselné  mechanicky spevňuje povrch rastlín (kutikulu, epidermis), a tým bráni spóram v prenikaní do pletív, obmedzuje kladenie vajíčok (byľomor kelový).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down