14.10.2011 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov koní je prácou i poslaním

Elegantný tmavý hnedák plemena furioso získal na 6. Národnej výstave hospodárskych zvierat v Nitre titul Šampión výstavy. Majiteľkou i chovateľkou tohto krásneho plemenného žrebca je Ing. Katarína Žiaková z obce Bzince pod Javorinou.

Úspešná chovateľka Katarína Žiaková sa zaoberá chovom koní plemena furioso a odchovom koní všetkých plemien. Väčšinu koní chová v žriebarni Cetuna v Bzinciach pod Javorinou (okres Nové Mesto nad Váhom) neďaleko Motešíc a v týchto dňoch pripravuje ustajňovacie priestory pre kobyly v Hrašnom, v areáli tamojšieho poľnohospodárskeho družstva. V súčasnosti sa stará sa o troch plemenných žrebcov a sedem chovných kobýl plemena furioso, ako aj o dorast a športové kone. Pre záujemcov ponúka pastvinový odchov mladých kobyliek a žrebcov, ustajňovanie chovných zvierat, jazdeckých koní, koní v rekonvalescencii a aj koní na dôchodku, a odpredáva kone, ktoré neboli zaradené ďalej do chovu. Plemenné žrebce, o ktoré sa stará, sú k dispozícii aj pre iných chovateľov. 
Výkonné, charakterné a elegantné čistokrvné kone plemena furioso boli pôvodne vyšľachtené pre potreby rakúsko-uhorskej armády. Tieto kone sú ideálne pre športové využitie v drezúre, skákaní i vo voltíži. Spoľahlivo slúžia ako rekreačné kone na dlhé vychádzky do terénu, sú nenáročné na ustajnenie a ľahko kŕmiteľné. Veľmi dobre sa prispôsobujú extrémnej záťaži a ochotne spolupracujú aj s menej skúsenými jazdcami. Sú dlhoveké, vytrvalé a svojim majiteľom prinášajú radosť zo života a pohybu. 
Tento rok na Národnej výstave hospodárskych zvierat zaujal plemenný žrebec Furioso XXXIV Red Fernet (základné miery 168/181/203/24,0), a to typickosťou pre dané plemeno, výborným pohybom a exteriérom. 

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 41.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down