31.10.2013 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov ošípaných vstáva z popola (!?)

Kým kedysi sme boli v chove ošípaných „veľmocou“, tak dnes musíme byť radi, ak sa neobjavujú správy o tom, že došlo k zatvoreniu ďalšieho chovu ošípaných. Na pomyselné dno sme pritom padli pred vyše dvoma rokmi, kedy stavy prasníc klesli na 37-tisíc.

Odvtedy ich počty aspoň mierne stúpajú a v súčasnosti máme v chovoch asi 40 900 prasníc, čo predstavuje medziročný nárast o 1200 zvierat, respektíve o 3,1 percenta. „Okrem vyššieho počtu prasníc máme aj viac pripustených prasničiek, takže v tomto roku by sme mohli vyprodukovať okolo 80-tisíc ton jatočných ošípaných v živej hmotnosti. To by znamenalo 8- až 10-percentný medziročný nárast,“ uviedol Andrej Imrich, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku – družstvo, s tým, že to stále nepokryje ani len polovicu z celoročnej spotreby bravčového mäsa v SR.
Za uvedeným zvýšením stavov treba vidieť hlavne oživenie cien jatočných ošípaných. „V tomto roku sú ceny jatočných ošípaných relatívne dobré. Za prvý polrok dosiahla priemerná nákupná cena hodnotu 1,7 eura za kilogram jatočnej hmotnosti. V lete potom začala rásť a v auguste sa dokonca vyšplhala – hoci nie na dlho - až na 1,6 eura za kilogram živej hmotnosti. Dosť dlho sa však držala na úrovni 1,5 – 1,55 eura za kilogram živej hmotnosti. V súčasnosti sa na domácom trhu predávajú ošípané po 1,46 – 1,5 eura za kilogram a do zahraničia sa vyvážajú za cenu 1,43 eura za kilogram živej hmotnosti,“ konštatuje A. Imrich.
Viac sa dočítate v 44. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down