24.08.2013 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelia predstavili vyše 250 špičkových zvierat

Geneticky i vzhľadovo najkvalitnejší jedinci mliekového i mäsového hovädzieho dobytka, ako aj ošípaných, koní, oviec a kôz rôznych plemien sa predstavili na 8. ročníku Národnej výstavy hospodárskych zvierat na nitrianskom Agrokomplexe.

“Na výstave sa zúčastnilo vyše 250 hodnotených zvierat. Hlavnými kategóriami hodnotených zvierat boli jednotlivé druhy hovädzieho dobytka, ošípané, ovce, kozy, kone. Šampiónom výstavy je kanec, ktorý aj vlani získal titul šampióna výstavy. V tomto roku bol ten istý kanec dovezený od iného chovateľa a obhájil titul,” konštatoval Jozef Chrastina z Plemenárskych služieb SR, š.p.
Ukázať ďalšie smerovanie v šľachtení a plemenitbe širokej laickej i odbornej verejnosti bolo zámerom piatkového Dňa chovateľov mäsových plemien. Chovatelia predstavili svoje výsledky, jednotlivé mäsové plemená aj typických reprezentantov plemena. Súčasťou programu boli ukážky biotechnológií, ktoré sa využívajú v chovoch mäsového dobytka.
Zväz chovateľov mäsového dobytka na Slovensku prezentuje osem mäsových plemien chovaných na Slovensku, deviate – pinzgauské mäsové – predstavuje Zväz chovateľov pinzgauského dobytka. Na výstavu sa prihlásilo 11 vystavovateľov, ktorí v deviatich mäsových plemenách prezentovali spolu 72 zvierat.
Najpočetnejšie zastúpenie mali plemená Charolais a Limousine. Návštevníci výstavy mohli vidieť aj plemená Piemontese, Pinzgauer mäsový, Chianina, Maďarský stepný dobytok, Simentál mäsový, Hereford a Blond d'Aquitaine. Desať zvierat plemena Charolais na výstavu prihlásilo družstvo AGROSPOL Hontianske Nemce, ktoré prevádzkuje nukleový chov plemena Charolais od roku 2008. Donorky embryí importovalo priamo z Francúzska a ročne za pomoci embryotransferu odchová vyše 150 čistokrvných teliat. Na výstavu prinieslo ukázať aj najväčšiu kravu Charolais zapísanú v plemennej knihe na Slovensku. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down