08.06.2011 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovateľský deň v Podturni

V liptovskej obci Podtureň sa stretli chovatelia pinzgauského dobytka. Súčasťou tradičného, v poradí už 16. chovateľského dňa, bol aj aukčný nákupný trh mladých plemenných býčkov.

Hlavným cieľom týchto chovateľských stretnutí je udržiavanie vzájomných kontaktov v záujme zachovania vzácneho genofondu pinzgauského dobytka.
„Zväz chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku (ZCHPD) ako prvý otvoril tradíciu chovateľských dní - prehliadok a otvára sezónu vždy v prvý májový týždeň. Pre každého chovateľa je významnou udalosťou možnosť predvádzania svojich zvierat na výstave, kde sa môže najlepšie prezentovať pred širokou chovateľskou verejnosťou s výsledkami svojej dlhoročnej šľachtiteľskej a chovateľskej práce, a konfrontovať ju s inými,“ konštatovala Ing. Mária Ruseková, výkonná tajomníčka ZCHPD. 
Ako uviedla, na akcii sa tento rok prezentovali chovatelia so 67 kusmi pinzgauského dobytka z 10 poľnohospodárskych podnikov, a to Agria Liptovský Ondrej a. s., Liptovský Ondrej, PD Spišské Bystré, PD Smrečany, PD Kvačany, Roľnícke družstvo Hybe, PD Čingov, Smižany, PD Ludrová, PD Lisková - Sliače, Agro Mútne s. r. o. a PD LČV Čimhová. 
Zvieratá boli vystavené v kategóriách jalovice, prvôstky, kravy a plemenní býci. Hodnotil sa typ a veľkosť tela, stavba, končatiny, zadok, osvalenie, utváranie a veľkosť vemena. Súčasťou chovateľského dňa bol aj aukčný nákupný trh mladých plemenných býčkov; ohodnotené plemenné býky boli zaradené do prirodzenej plemenitby alebo do inseminácie. Býky sa hodnotili v dvoch varietach - na mliekovú a na mäsovú úžitkovosť. 

Viac o chovateľskej akcii, ako aj o víťazoch v jednotlivých kategóriách, sa dozviete z ROĽNÍCKYCH NOVÍN č. 22.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down