21.11.2014 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chýba jasný cieľ i koordinácia

Združenie pestovateľov obilnín na Slovensku (ZPO) citlivo vníma aktuálne správy v masmédiách o avizovanom zvyšovaní cien pečiva a pekárenských výrobkov, napríklad rožkov či chleba, ktoré je nositeľmi týchto názorov odôvodňované zhoršenou kvalitou obilnín z tohtoročnej úrody.

BRATISLAVA. Uvádza sa to v stanovisku Predstavenstva ZPO, ktoré redakcii Roľníckych novín poskytla Ing. Vladimíra Debnárová, výkonná tajomníčka ZPO.

Členské podniky, združené v ZPO, odhadujú, že celková produkcia husto siatych obilnín na Slovensku tohto roku dosiahne 2 milióny 588 tisíc ton. To je podľa ich mienky dostatočné množstvo na pokrytie potrieb mlynárov, výrobcov sladu či producentov kŕmnych zmesí.

Predstavitelia ZPO priznávajú, že kvôli klimatickým podmienkam bol tohtoročný zber obilnín veľmi náročný najmä v severných regiónoch Slovenska. Nadmerné zrážky sa celkom samozrejme popísali na zhoršenej kvalite obilia, avšak podľa odhadov predstaviteľov ZPO takto bolo „znevýhodnených“ len asi 50-  až 100-tisíc ton obilia.   

„Aj tak sa však na Slovensku tohto roku urodilo dostatočné množstvo potravinárskej pšenice, ktorá postačí pre potreby spracovateľov i pekárov,“ konštatujú naši pestovatelia obilnín.

Podľa ich záverov by teda nemal byť problém v množstve a ani v kvalite dopestovanej produkcie. Problém je podľa ich mienky skôr v nedoriešených vzťahoch medzi spracovateľmi, pekármi a obchodnými systémami. Už v lete, zrejme aj preto, lebo sa očakávala lepšia úroda husto siatych obilnín, obchod vyvíjal tlak na zníženie cien pekárenských výrobkov.

Úplne opačný tlak, teda snahu o zvýšenie cien pekárenských výrobkov, opakovane prejavovali predstavitelia Únie priemyselných pekárov Slovenska (UPPS) ako aj niektoré podnikateľské subjekty, pôsobiace v tejto branži.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down