21.02.2019 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cielená výživa poľnohospodárskych plodín

Výšku úrod aj kvalitu dopestovaných poľnohospodárskych plodín ovplyvňuje viacero faktorov. Vyvážená a cielená výživa minerálnymi hnojivami je jedným z nich. Aj keď hnojenie porastov tvorí v skutočnosti relatívne menší podiel z celkových nákladov na výrobu, jeho vplyv na množstvo a kvalitu výslednej produkcie je zásadný. Použitie správnych živín v termíne kedy ich plodina potrebuje má v kvalitnej agrotechnike úplne zásadný význam.

Okrem základného, predzásobného, predsejbového hnojenia či prihnojovania počas mechanickej kultivácie, máme k dispozícii aj ďalšie možnosti cielenej aplikácie živín.Počas vegetácie (najmä v suchých pestovateľských ročníkoch) máme k dispozícii vo vode rozpustné minerálne hnojivá. Tieto sú určené pre hnojivú závlahu (fertigáciu), alebo pre aplikáciu na list. Výrobcovia ponúkajú rôzne produkty: od jednozložkových hnojív po rôzne kombinácie NPK. Tieto hnojivé závlahy a postreky ponúkajú okamžité riešenia, v období sucha, keď sú živiny v pôde pre plodinu prakticky nedostupné.

Hnojivá závlaha (fertigácia)

Je spôsob výživy, kedy sa vodorozpustná forma hnojivá mieša so závlahovou vodou. Ide o vysoko účinnú a flexibilnú metódu, ako mať pod kontrolou umiestnenie, načasovanie i cielený spôsob aplikácie výživy. Fertigáciou môžeme dodať živiny presne podľa aktuálnej úrodnosti pôdy a rastovej fázy plodiny.Technológia aplikácie živín hnojivou závlahou prináša rad technologických výhod:• lepší príjem živín, upravuje sa pôdne prostredie, čo zvyšuje dostupnosť aj príjem fosforu a mikroživín,• nižšie pH - pri použití roztoku hnojív v tvrdej vode sa znižuje jej pH,• zabraňuje tvorbe zrazenín - zaisťuje kyslosť, ktorá neutralizuje a rozpúšťa hydrogénuhličitany, zabraňuje tvorbe zrazenín v kvapkačoch a rúrkach.Pri hnojivej závlahe:• živiny sa aplikujú v presnom množstve, ktoré rastlina potrebuje v aktuálnej rastovej fáze, predchádza sa tak nedostatkom živín aj v obdobiach zvýšeného príjmu živín,• živiny sa aplikujú rovnako po celej zavlažované ploche,• pestovateľ môže pružne reagovať na zmeny prostredia, ktoré môžu ovplyvniť nároky rastlín na živiny,• hnojivá závlaha umožňuje znížiť obsah solí, sodíka či kyslosť pôdy,• fertigáciu je možné použiť pri všetkých typoch závlahových systémov a vo všetkých pestovateľských podmienkach. K dispozícii sú vodorozpustné pevné, ako i tekuté hnojivá, ktoré prinášajú okamžité výsledky.

Listová výživa

Je jedinečná, účinná a stále sa rozvíjajúca metóda výživy rastlín. Ide o jedinečné riešenie v situáciách, keď koreňový systém rastlín nefunguje optimálne alebo nemožno použiť výživu do pôdy.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down