08.01.2019 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čína chce podporiť rokovania, čínske firmy zvyšujú dovoz sóje z USA

Čínski dovozcovia zadali tretiu väčšiu objednávku na dovoz americkej sóje za posledný mesiac. Obchodníci za tým vidia úsilie Pekingu podporiť obchodné rokovania, prvé od uzatvorenia 90-dňového "prímeria", na ktorom sa prezidenti obidvoch krajín dohodli začiatkom decembra v Buenos Aires.

CHICAGO. Podľa zdrojov z komoditného trhu zadali čínske štátne podniky objednávku na približne 900.000 ton sóje z USA. To je tretí väčší nákup od začiatku decembra.
Vývoz americkej sóje do Číny, ktorá je najväčším dovozcom tejto komodity, zaznamenal v minulom roku prudký pokles. Príčinou je obchodný spor medzi krajinami, ktorý vlani odštartovala séria vysokých dovozných ciel na čínske produkty zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Čína reagovala rovnakou mincou, čo sa odrazilo na exporte najmä amerických agrokomodít.
V roku 2017 boli Spojené štáty druhým najväčším vývozcom sóje do Číny, pričom obchod dosiahol hodnotu 12 miliárd USD (10,48 miliardy eur). V roku 2018 ale Peking nákupy prudko obmedzil a napríklad v novembri nedoviezol žiadne sójové bôby prvýkrát od vypuknutia konfliktu. Dodávky si Čína potom vykompenzovala zvýšeným dovozom z Brazílie.
Čína zadala opätovnú objednávku na dovoz americkej sóje až v decembri a v danom mesiaci zrealizovala dva nákupy. Reagovala tak práve na "obchodné prímerie" po rokovaniach Donalda Trumpa a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Buenos Aires.
Šance na výraznejšie zvýšenie dodávok v nasledujúcom období Američanom ale opäť klesajú. USA totiž dodávajú maximum sójových bôbov do Číny v poslednom kvartáli roka, zatiaľ čo teraz sa začína zber sóje v Brazílii, najväčšom producentovi tejto komodity na svete.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down