15.02.2011 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Číňania sa rastu cien neobávajú

Veľké sucho v čínskej obilnici údajne nebude mať vplyv na svetové ceny obilia.

Veľké sucho v čínskych provinciách, v ktorých sa vyprodukuje rozhodujúcu časť úrody zrnín v tejto krajine, nebude mať vplyv na svetové ceny. Podľa TASR to povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
Hovorca uviedol, že Čína disponuje dostatočne veľkými rezervami, z ktorých môže čerpať. V predchádzajúcich siedmich rokoch boli úrody vynikajúce a terajšie sucho v čínskej obilnici "nebude mať vplyv na medzinárodné ceny potravín".
Ako hovorca ďalej uviedol, čínska vláda prijala účinné opatrenia na zníženie dôsledkov sucha na tohtoročnú úrodu. Severovýchodnej oblasti krajiny poskytla pomoc vo výške 1 miliardy dolárov (744,05 mil. eur).
Podľa správ z nedele sucho ničí úrodu na 7 miliónoch hektároch a 3 milióny ľudí nemajú dostatok pitnej vody. Výpadok úrody by však mohli zmierniť výdatné jarné dažde.
Čína nezverejňuje údaje o svojich rezervách pšenice. Americké ministerstvo poľnohospodárstva však odhaduje, že ak chce zabezpečiť zásobovanie trhu vlastnými silami, bude jej musieť mať aspoň 60 miliónov ton, teda 55 percent z jej ročnej spotreby.
V poslednom období však na svetovom trhu došlo k rastu cien pšenice. Analytici uvádzajú, že je to dôsledok obáv, že Peking bude musieť obilie dovážať. Šanghajský agrárny analytik Lief Čch'-ang z Rabobanky však doplnil, že rast cien obilnín súvisí s inými faktormi - záplavami v Austrálii, minuloročným suchom v Rusku a skorými jesennými mrazmi v Kanade.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down