09.02.2011 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čínski roľníci zápasia so suchom

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) informovala, že úroda ozimnej pšenice v Číne môže byť ohrozená dlhotrvajúcim suchom. Ako ďalej uviedla TASR, vody je nedostatok nielen na poliach, ale aj pre domácnosti a dobytok.

Severočínska planina, ktorú sužuje dlhodobé sucho, už začala ovplyvňovať ceny pšenice v krajine. Ceny múky v januári v porovnaní s novembrom vzrástli v priemere o 8 percent. Účinok sucha v čínskej obilnici na svetové ceny pšenice zatiaľ nie je známy. FAO uvádza, že Čína v posledných dvoch rokoch pšenicu nevyvážala. Predtým jej vývoz dosahoval okolo 1,5 milióna ton ročne.
Zo 14 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy v uvedenej oblasti môže sucho poškodiť úrodu až na 60 percentách. S nedostatkom vody bude zrejme zápasiť 2,6 milióna ľudí a 2,8 milióna kusov dobytka.
Počas tejto zimy boli na planine nízke snehové zrážky. Zimujúce rastlinky chránila slabá vrstva snehu a dôsledkom slabých zrážok bude, že na jar zostane pôda suchá.
FAO upozorňuje, že situácia na planine sa môže stať kritickou, keď na jar bude sucho pokračovať, alebo keď prídu vysoké teploty.
Polia by sa mali viac zavlažovať. Vláda poskytla regiónu 15 miliárd USD (11 mld. eur). Z tejto sumy dostanú roľníci pomoc na nákup nafty, hnojív a pesticídov.
FAO bubnuje na poplach. Obáva sa rastu cien agrárnych komodít, najmä pšenice. Jej nedostatok môže vyvolať nepokoje, aké nedávno otriasali Tuniskom a v súčasnosti ešte trvajú v Egypte.
Cena pšenice začala prudko rásť vlani v auguste, keď Rusko po ničivom suchu zastavilo jej vývoz. V októbri začala Ukrajina, ďalší veľký exportér obilia, jej vývoz kvótovať.
FAO odhadla, že v roku 2010 dosiahla svetová úroda pšenice asi 648 miliónov ton. Ak bude tento odhad správny, potom bude jej úroda o 29 miliónov ton nižšia než znela prognóza FAO vlani v polovici roka. Lepšiu úrodu pšenice dosiahli Argentína, Austrália a Spojené štáty, čím sa obavy z jej nedostatku na globálnom trhu zmiernili.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down