25.03.2019 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čistá kukurica je spokojná kukurica

Na Slovensku máme široké burinné spektrum. Od jednoklíčnolistových a dvojklíčnolistových cez jednoročné až po trváce buriny. V každom regióne Slovenska a u každého hospodára sa na parcelách nachádzajú rôzne druhy burín. Z pohľadu ničenia a likvidácie by som ich mohol označiť za tie, ktorých sa dokážeme zbaviť ťažšie alebo ľahšie.

Jednou z hlavných domén herbicídnych prípravkov do kukurice od Syngenty je aj neuveriteľná flexibilita a prispôsobivosť k rôznym typom počasia a húževnatosti širokého spektra burín voči prípravkom. To môže mať samozrejme vplyv na kvalitu účinnosti jednotlivých prípravkov. Z tohto dôvodu každý dobrý hospodár hľadá ten správny variant alebo kombináciu prípravkov, práve na svoje burinné spektrum vo svojej lokalite a  na svojej kukuričnej parcele. V minulej sezóne sa opäť prejavila rôznorodosť počasia a priebeh jari, čo spôsobilo pestovateľom nemalé problémy pri hľadaní správnej voľby ošetrenia.

Minuloročná jar bola charakteristická tým, že buriny boli húževnaté a vďaka chladnému počasiu neboli až tak aktívne v raste. Účinné látky nerozvádzali dostatočne intenzívne vo svojich pletivách. Mnoho burín malo súčasne zosilnenú povrchovú vrstvu na listoch, čo bolo problematické práve pre niektoré prípravky, ktoré majú horšiu formuláciu, zmáčadlá či biokinetiku na prienik povrchovými štruktúrami listov do pletív. Asi najvýraznejším príkladom bol mrlík biely, u ktorého doslova zlyhávali niektoré prípravky a boli nutné mnohé opravné aplikácie. Produkty od Syngenty sa vyznačujú veľmi dobrým technickým profilom účinných látok a zabudovaných zmáčadiel. Ohlasy z pestovateľskej praxe boli pozitívne, pretože ich naše herbicídy nesklamali ani v tak nepriaznivom roku ako bol ten uplynulý. Účinnosť bola výborná aj na komplikovanejších parcelách a pri opravných aplikáciách po neúčinnosti konkurenčných herbicídov.

 

Obľube sa tešia skoré postemergentné aplikácie

Skorá postemergentná aplikácia začína stále viac naberať na obľube. Mnoho pestovateľov ju začína preferovať pred klasickou preemergentnou. Výhodou je práve kombinovaný účinok herbicídu cez list a pôdu, takže ste menej závislí na pôdnej vlhkosti a súčasne máte zabezpečený reziduálny účinok, pretože porast zostáva čistý až do zberu.

 

Lumax 537,5 SE, ako jediný  pôdno-listový herbicíd do kukurice, patrí k absolútnej špičke. Kombinuje 3 účinné látky (terbuthylazine, S-metolachlor a mesotrione), ktoré majú pôdny účinok a súčasne 2 z nich aj listový. Vďaka tomu dokáže prípravok kontrolovať aj buriny ako ľuľok čierny, podslnečník, silne retarduje pichliač. Jediným limitujúcim faktorom pre aplikáciu je rastová fáza ježatky maximálne 2-3 pravé listy. V minuloročnej sezóne no i v tých predchádzajúcich patril Lumax, bez ohľadu na priebeh počasia, k produktom s najspoľahlivejšou účinnosťou a prakticky nulovou potrebou opravných aplikácií. A práve preto je balíček Lumax Fix-Pro Pack tou najlepšou kombináciou 3 účinných látok a zmáčadla Fix-Pro pre skoré postemergentné ošetrenie do vašich kukuríc. Táto kombinácia je naozaj špičkou originálneho a spoľahlivého riešenia vo vašej kukurici.

 

Foto Lumax Fix-Pro Pack (časně-post) – popisok k fotke: Špičková účinnosť balíčka Lumax Fix-Pro Pack

 

Postemergentné balíčky od Syngenty sú spoľahlivé a lacnejšie

 

Naše balíčky sú medzi pestovateľmi obľúbené aj  preto ,že sa na ne môžu spoľahnúť na základe dobrých skúsenosti z predošlých sezón, ale hlavne sú lacnejšie ako nákup sólo prípravkov.  V segmente postemergentných aplikácií máme pre vás herbicíd Elumis a dva balíčky, ktoré obsahujú maximálnu pýrohubnú dávku nicosulfuronu pre spoľahlivú účinnosť na trváce trávy a taktiež teplomilné buriny ako prosa, cirok, mohár, a iné.

 

Tradičné a spoľahlivé zloženie účinných látok mesotrione a nicosulfuron dostalo už v roku 2016 nový rozmer vďaka špičkovým zabudovaným listovým zmáčadlám nachádzajúcich sa v prípravku Callisto 100 SC a zároveň vďaka kvalitnej SC formulácii Milagro 4 SC. Výsledkom je kombinácia Callisto Milagro 4 SC Pack, ktorá nepotrebuje žiadne ďalšie zmáčadlá. Má vyššiu účinnosť na dvojklíčnolistové i trávovité buriny. Je špecialistom na mrlík, durman, podslnečník, ľuľok. Súčasne poskytuje reziduálnu pôdnu účinnosť na dvojklíčnoslitové buriny vďaka účinnej látke mesotrione. Táto kombinácia je navyše veľmi tolerantná na kukuricu aj v neskorších rastových fázach. Veľká výhoda špičkovej formulácie v Callisto 100 SC sa naplno prejavila v účinnosti na mrlíky v predošlej sezóne, kde najmodernejší systém zmáčadiel odviedol precíznu prácu.

Obdobou balíčka Callisto Milagro 4 SC Pack je prípravok Elumis, ktorý má rovnaké účinné látky a zabudovanú OD formuláciu (olejová disperzia). Jeho výhodu je jednoduchosť pri manipulácii, lebo všetko potrebné je už namiešané v jednom balení.

 

Obrázok Callisto Milagro: Callisto Milagro 4 SC Pack si poradil i s hustým zaburinením mrlíkom

Obrázek Elumis: Veľmi skoro po aplikácii vidieť, kde traktorista vynechal aplikáciu herbicídu Elumis

 

 

Autor: Ing. Roman Šuráni

Syngenta Slovakia

 

 

 

Táto veľmi silná kombinácia troch účinných látok prosulfuron, dicamba a nicosulfuron zaisťuje v postemergentnom segmente najširšie spektrum účinnosti. Veľmi rýchly nástup účinnosti je viditeľný už 1-2 dni po aplikácii. Účinok je zaručený na jednoročné i trváce trávy vrátane pýru, prosa, taktiež na jednoročné aj trváce dvojklíčnolistové buriny vrátane pichliača. Najlepší účinok dosiahnete pri aplikácii nad 10 °C a do rastovej fázy kukurice 6 pravých listov. Casper Milagro 4 SC Pack patrí vďaka svojej spoľahlivosti a kompletnosti účinku medzi naše najvyužívanejšie riešenia v herbicídnej ochrane kukurice.

Obrázok Casper Milagro: Casper Milagro 4 SC Pack účinkuje rýchlo, spoľahlivo a nekompromisne, lokalita Bajč 2017

 

Do každého segmentu aplikácie si môžete vybrať spoľahlivé riešenie, ktoré je jedným z dôležitých prvkov k dosiahnutiu finálnej úrody. Kombinácia herbicídnych prípravkov do kukurice v podobe herbicídnych balíčkov je tým správnym a lacnejším riešením pre vašu čistú a spokojnú kukuricu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down