05.03.2018 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čistá slnečnica? Použite našu Clearfield technológiu.

Nové a stále výkonnejšie odrody slnečníc sú zvyčajne spojené s kompatibilnou postemerentnou technológiou herbicídnej ochrany. Pri výbere odrody si pestovateľ zároveň vyberá, ktorá technológia z troch v súčasnosti na trhu dostupných mu viac vyhovuje. Technológia Clearfield je šitá Syngenta slnečniciam na mieru a vyťaží z ich potenciálu maximum.

Táto šľachtiteľská nadstavba slnečnice výrazne uľahčuje jej pestovanie, pretože odpadá potreba primeranej pôdnej vlhkosti pre optimálne pôsobenie preemergentných herbicídov.

 

Technológia Clearfield ako i pokročilejšia Clearfield Plus sú vybudované na účinnej látke imazamox. Prinášajú popri regulácii dvojklíčnolistových burín aj graminicídne pôsobenie. Nie je tak potrebné komplikovane pripravovať tank-mix s iným graminicídom, ktorý môže vplyvom obsiahnutých účinných zmáčadiel slnečnicu významne potrápiť. Ošetrenie postavené na účinnej látke imazamox (herbicídy Listego alebo Listego Plus) reguluje bežné buriny, ako sú bažanka ročná, reďkev, stavikrv vtáčí, ľuľok čierny, ježatka kuria či rosička krvavá. Je taktiež účinné aj na problematické buriny v podobe invazívnych druhov.

Buriny by mali byť zasiahnuté ošetrením vo vývojovom štádiu do 3. pravého listu u tráv a do 4. pravého listu u dvojklíčnolistových burín. Vzhľadom na skutočnosť, že ide o najneskoršie možné pýrohubné riešenie registrované v slnečnici, je potrebné k aplikácii herbicídu pristúpiť zodpovedne. Aj z tohto dôvodu odporúčame, okrem najviac využívanej jednorazovej aplikácie, výslednú dávku rozdeliť do dvoch polovičných. Prvú aplikujte zhruba vo vývojovej fáze slnečnice kedy dosahuje dva pravé listy. Druhé ošetrenie by malo nasledovať po 7-10 dňoch. Týmto opatrením môžete predísť situácii, kedy sa v čase najneskoršej možnej aplikácie vplyvom poveternostných podmienok na pole s technikou nedostanete. Delená aplikácia nadobúda na svojom význame o to viac, ak jej predchádza obdobie sucha, ktoré spomalí transport účinnej látky v rastline, alebo sťaží jej príjem z dôvodu silnej vrstvy epikutikulárnych voskov na povrchu výhonku burín, ako napríklad u mrlíka bieleho. Ak bolo sucho skutočne veľké, môže sa stať, že sa u takto vzdorujúcich burín dostaví herbicídny účinok s oneskorením, a to s prvým dažďom. Aj z tohto dôvodu boli novo nastupujúce odrody slnečníc s technológiou Clearfield Plus vybavené schopnosťou tolerovania vyššej dávky imazamoxu v pletivách. Kompatibilný herbicíd Listego Plus preto obsahuje zmáčadlo pôsobiace razantnejšie. Voskovú vrstvu na listoch burín ľahšie prelomí, čo sa odráža aj vo výbornej účinnosti.

Vzhľadom k odrode slnečnici, máme v ponuke dva herbicídy. Prípravok Listego, ktorého odporúčaná dávka je 1,2 l/ha. Je kompatibilný s hybridmi slnečnice s technológiou Clearfield. Druhým je prípravok Listego Plus. Spadá do viac pokročilej technológie Clearfield Plus, maximálna odporúčaná dávka je 2 l/ha. Clearfield Plus technológia na rozdiel od technológie Clearfield je založená čisto na jedinom géne rezistencie k účinnej látke imazamox u odrôd slnečníc Clearfield Plus. Táto nová technológia zaisťuje vyššiu toleranciu a selektivitu k účinnej látke imazamox a súčasne jednoduchšiu likvidáciu výdrolu v následnej plodine.

 

Odrody slnečních oboch technológií je možné v prípade potreby pestovať aj v klasickej - konvenčnej herbicídnej technológii. Ponúkame tu nový graminicíd pod názvom Zetrola.

Prípravok Zetrola pôsobí selektívne ako listový translokačný herbicíd proti jednoklíčnolistovým jednoročným a trvácim burinám. Trváce jednoklíčnolistové buriny ošetrujte v období najvyššej citlivosti, teda od fázy 3. listu do konca odnožovania (BBCH 13-29). V prípade pýru plazivého aplikujte pri výške cca 15-25 cm, pri ciroku vo výške cca 30-40 cm. Ježatka kuria, moháre, prosá, metlička obyčajná a ostatné jednoročné lipnicovité buriny ošetrujte Zetrolou vo fáze od 3. listu do konca odnožovania (BBCH 13-29). V tomto vývojovom období vykazujú spomenuté buriny voči prípravku najvyššiu citlivosť. Pri hubení pýru plazivého je nutné po aplikácii zachovať kultivačný pokoj minimálne tri týždne, aby došlo k dokonalej translokácii účinnej látky do odnoží. Ošetrené jednoklíčnolistové buriny prestanú rásť v priebehu 3-4 dní po aplikácii. Postupne sa prejavia príznaky chloróz na mladších pletivách a nasleduje úhyn burín počas 10-20 dní.

Prípravok Zetrola možno zapojiť do hry i v prípade regulácie trvácich trávovitých burín v oboch technológiách - Clearfield a Clearfield Plus.

Účinnost přípravku Listego Plus a Listego na plevele

 

 

 

Ošetrenie postavené na ú.l. imazamox reguluje bežné buriny i problematické v podobe invazívnych druhov.

Zetrola je novinkou vhodnou do všetkých technológií herbicídneho ošetrenia.

 

Autor: RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down