25.03.2019 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čistá slnečnica s LISTEGOM je spokojná slnečnica

Spoločnosť Syngenta má pre slnečnicu spoľahlivé a jednoduché riešenie. Je zamerané na ošetrenie komplexného spektra burín aj za suchých podmienok . Je postačujúca iba jedna aplikácia prípravkom Listego.

Listego je selektívny herbicídny prípravok určený na dvojklíčnolistové a jednoklíčnolistové jednoročné buriny v slnečnici tolerantnej k účinnej látke imazamox. O čo vlastne ide? Technológiu Clearfield naši zákazníci dobre poznajú. Nové a stále výkonnejšie odrody slnečníc sú zvyčajne spojené s kompatibilnou postemerentnou technológiou herbicídnej ochrany. Pri výbere odrody si pestovateľ zároveň vyberá, ktorá zo súčasných dostupných technológií na trhu mu viac vyhovuje. Technológia Clearfield je šitá Syngenta slnečniciam na mieru a vyťaží z ich potenciálu maximum.

 

Systém pestovania Clearfield

Pracuje so selektivitou materiálov na účinnú látku imazamox, ktorá spôsobuje postupné pozvoľné odumieranie burín a tým zabezpečuje čisté polia. Pestovatelia sú zvyknutí na dávku 1,2 l/ha prípravku Listego, ktorá je dostatočne účinná už v skorých štádiách burín a dostatočne selektívna a zároveň šetrná pre slnečnicu. V niektorých lokalitách s vyššou zásobou semien burín v pôde sa oplatí dávku Listego rozdeliť na 2 x 0,6 l/ha, čo zabezpečí kontrolu burín vzchádzajúcich v druhej vlne a tým sa pekne eliminuje konkurenčné prostredie pre slnečnicu. Tá v konečnom dôsledku môže plne prejaviť svoj potenciál, pretože získava priestor a živiny pre tvorbu vysokej a kvalitnej úrody. V niektorých špecifických prípadoch (kolísanie denných a nočných teplôt, nadmerné množstvo zrážok alebo ich nedostatok) môže dôjsť k takzvanému „yelow flash“ efektu, kedy porast slnečnice mierne zožltne. Tento jav nemá negatívny dopad na fyziológiu a konečnú úrodu a po niekoľkých týždňoch slabne až odznie úplne. V poľných pokusoch bola testovaná aplikácia až štvornásobnej dávky účinnej látky imazamox a rastliny nevykazovali žiadne deformácie alebo nekrózy.

 

Listego a účinná látka imazamox

Účinná látka imazamox je prijímaná listami a koreňmi. Je rozvádzaná prúdom živín a asimilátov do celej rastliny. Imazamox narušuje enzymatické pochody (AHAS), akumuluje sa v rastových vrcholoch. Vzchádzajúce citlivé buriny po zasiahnutí zastavujú rast, prestávajú konkurovať plodine a behom 4 až 6 týždňov odumierajú. Zabudované zmáčadlo zaisťuje rýchly prienik účinnej látky do pletív rastlín. Prvým príznakom herbicídneho účinku okrem zastavenia rastu burín je tmavočervené zafarbenie alebo chloróza najmladších listov. Neskôr sfarbenie prechádza od nekróz až po odumretie rastlín.

 

 

Iba pre slnečnice Clearfield

Listego možno použiť len pre hybridy slnečnice označené ako Clearfield. Slnečnica je odolná voči imazamoxu sa v dobe aplikácie sa musí nachádzať v rastovej fáze BBCH 12-16 (postemergentná aplikácia), trávy v rastovej fáze 1-1,5 listu a dvojklíčnolistové buriny vo fáze BBCH 12-14, t.j. 2-4 pravé listy. Aplikácia sa vykonáva raz za vegetačné obdobie.

 

Listego a spektrum účinku

 

 

Účinnosť: *** >95 %, ** 85-94 %, * 70-84 %, S – zastavenie rastu

Autor: Ing. Roman Šuráni, Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down