18.03.2019 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čisté obilniny, spokojné obilniny

Trávovité buriny z pohľadu škodlivosti nadobúdajú stále viac na význame. Skutočne možno povedať, že „metlou obilnín“ je metlička obyčajná, ktorá dnes zaburiňuje takmer 80 % plôch a spôsobuje veľké problémy všetkým hospodárom v skoro celej Európe. Problémom je aj rezistentná populácia všetkých trávovitých burín vrátane metličky obyčajnej. Je potrebné siahnuť po prípravku, ktorý vyrieši aj túto prekážku k dosiahnutiu čistého a zdravého porastu.

Ako som už spomenul, najvýznamnejším druhom ozimných obilnín je metlička obyčajná, ktorá zaburiňuje skoro 80 % plôch. Spôsobuje nemalé škody hlavne v období od klasenia až do konca vegetácie. Vďaka silnému konkurenčnému pôsobeniu bráni tvorbe a ukladaniu asimilátov do zrna. Zrno nie je schopné sa dostatočne vyvinúť, obilniny v konkurenčných podmienkach nemôžu naplno využiť svoj potenciál.

Ďalšími veľmi významnými druhmi burín v obilninách v jarnom období je ovos hluchý a psiarka roľná. V prípade silného zaburinenia môžu byť straty na úrode až okolo 80 %. V prípade ovsa hluchého je dôležitá predovšetkým ochrana množiteľských porastov. Ideálnym riešením pre odburinenie plôch obilnín v jarnom období je použitie graminicídu Axial 050 EC . Jedná sa o účinné a obľúbené riešenie, ktoré agronómovia veľmi dobre poznajú už niekoľko rokov. Axial 050 EC  je riešenie, ktoré je spoľahlivé aj u silne zaburinených pozemkov a v lokalitách s výskytom rezistentných populácií metličky obyčajnej.

 

Použitie v pšenici ozimnej

V pšenici ozimnej odporúčame postemergentné ošetrenie prípravkom Axial 050 EC v rastovej fáze od BBCH 11 do BBCH 39 . Dávkovanie voľte predovšetkým podľa burinného druhu vyskytujúceho sa na ošetrenom pozemku. Dávku 0,75 l/ha použite pri regulácii ovsa hluchého alebo pri skorom jarnom ošetrení porastov. Vyššiu dávku 1 l/ha aplikujte spravidla na pozemkoch s výskytom metličky obyčajnej, pri aplikácii v neskorších rastových fázach burín, pri silnom zaburinení alebo v prípade prítomnosti odolných alebo rezistentných populácií trávovitých burín (metličky obyčajnej). Ideálny termín pre reguláciu ovsa hluchého je v jeho rastovej fáze od BBCH 12 (2. list rozvinutý) do BBCH 33 (štádium 3 kolienka). U metličky aplikujte Axial 050 EC do štádia druhého kolienka, teda od BBCH 12 do BBCH 32.

 

Použitie v jačmeni jarnom

Ošetrenie sa robí v období od rastovej fázy BBCH 11  do BBCH 39 v dávke 0,75 l/ha. Ideálny termín pre reguláciu ovsa hluchého je v jeho rastovej fáze od BBCH 12 (2. list rozvinutý) do BBCH 33 (do štádia 3 kolienka). U metličky aplikujte do štádia druhého kolienka, teda od BBCH 12 do BBCH 32.

 

Účinná látka pinoxaden

Axial 050 EC obsahuje účinnú látku pinoxaden. Tá patrí do skupiny fenylpyrazolinov, účinkujúcich ako inhibítor acetlykoenzymu-A-karboxylázy (ACC), ktorý je nevyhnutný pre tvorbu bunkovej steny. Pinoxaden sa odlišuje od ostatných herbicídnych látok príslušnej skupiny duálnou inhibíciou. Pinoxaden, ako jediný, je schopný inhibovať ACC v chloroplastoch aj v cytoplazme buniek rastlín, vyniká schopnosťou označovanou ako DUOZYM. Vzhľadom k mechanizmu účinku Ú.l. je pinoxaden významným aj z hľadiska antirezistentnej stratégií. Veľmi dobre reguluje populácie trávovitých burín, u ktorých bola už preukázaná rezistencia k ALS inhibítorom a inhibítorom Fotosystémy II (PSII). Je vysoko selektívny a šetrný k obilninám, pridaný safener cloquintocet-metyl napomáha obilninám urýchliť metabolizmus pinoxadenu, a tým zaistiť vysokú bezpečnosť. Účinná látka je prijímaná výhradne cez listy, má mimoriadne priaznivý environmentálny profil, vďaka ktorému je možné produkt aplikovať aj na pozemky s obmedzením alebo zákazom aplikácie herbicídov s reziduálnym pôsobením.

 

Účinok a použitie

Použitie nie je závislé na rastovej fáze obilniny. Pri aplikácii Axial 050 EC je možné využiť široké aplikačné okno. Z hľadiska optimálnych podmienok pre aplikáciu je možné aplikovať v rozsahu teplôt od 1-25 °C. Vysoká efektivita účinnosti a bezpečnosť k plodine sú samozrejmosťou.

V prípade potreby tank-mix aplikácií je možné Axial 050 EC  aplikovať s regulátorom rastu Moddus, ale kvôli prípravku Moddus maximálne do vývojovej fázy plodiny BBCH 32 (2. kolienko). Tank-mix s ostatnými regulátormi rastu na báze CCC, etephon neodporúčame.

Axial 050 EC tu nebol použitý. S ovsom hluchým v jačmeni by si poradil veľmi dobre.

Autor: Ing. Roman Šuráni, Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down