25.06.2024 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

CLAAS vyrobil pol milióna kombajnov

Spoločnosť CLAAS oslavuje pol milióna vyrobených kombajnov od roku 1936. Spoločnosť na troch miestach na troch kontinentoch vyrobí niekoľko jubilejných strojov LEXION, TRION, EVION a DOMINATOR. Tie budú v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch vystavené na veľtrhoch, poľných dňoch a predvádzacích akciách.

Spoločnosť CLAAS je už niekoľko desaťročí jedným z kľúčových hráčov vo vývoji obilných kombajnov. Od roku 1936 rodinná firma so sídlom v nemeckom Harsewinkeli racionalizovala zber obilnín v Európe pomocou kombajnu s princípom krížového toku, skrátene M.D.B. Veľký úspech napokon prišiel v roku 1946 s radom SUPER, ktorý sa od roku 1953 mohol dodávať aj s prídavnými motormi a od roku 1958 ako SUPER AUTOMATIC s hydraulickým pohonom žacieho ústrojenstva. Po celom svete sa predalo viac ako 60 000 kusov modelu SUPER a našlo si kupcov dokonca aj v Kanade a Uruguaji.V roku 1953 rodinná spoločnosť úspešne vstúpila do segmentu samohybných obilných kombajnov s modelom HERCULES, ktorý bol neskôr premenovaný na SF. V roku 1961 stanovil MATADOR GIGANT nové štandardy so šírkou žacej lišty až 6,0 m. Medzi ďalšie míľniky, ktoré definovali priemysel v 60. rokoch, patrili známe názvy ako SENATOR, COMET, COSMOS, CORSAR, MERCATOR, PROTECTOR a COMPACT.V roku 1972 otvoril novú éru rad DOMINATOR, ktorá trvá už viac ako 50 rokov až dodnes. Spoločnosť CLAAS si upevnila svoje postavenie lídra na európskom trhu, najmä vďaka radom DOMINATOR 6 a DOMINATOR 8, a zaviedla inovácie, ako napríklad 3D čistenie, vedenie žacieho adaptéra AUTO CONTOUR a kombajn MEGA. Modely DOMINATOR CS s valcovou separáciou (commandor CS od roku 1986) predstavené v roku 1981 patrili v tom čase k najvýkonnejším kombajnom na svete a od roku 1987 boli prvýkrát dodávané s gumovými pásmi.Na veľtrhu Agritechnica 1995 bol uvedený model LEXION 480 s prelomovou hybridnou technológiou APS nielen a stal sa nielen vrcholom veľtrhu, ale aj prelomovým modelom z hľadiska výkonu, komfortu a prevratných elektronických aplikácií pre nastupujúcu éru presného poľnohospodárstva. Od roku 1997 budí celosvetový záujem technológia podvozku TERRA TRAC, ktorá chráni pôdu a je ním vybavený rad LEXION - od roku 2021 je k dispozícii aj pre model TRION.V roku 2013 nasledoval obrovský krok v oblasti strojovej inteligencie: Vďaka systému CEMOS sa spoločnosť CLAAS stala lídrom v oblasti automatizácie kombajnov, čo bolo podporené mnohými medzinárodnými oceneniami. Systém CEMOS sa naďalej vyvíja a rozširuje o ďalšie procesy a jednotky v kombajnoch a prídavných zariadeniach.

Spoločnosť CLAAS je už niekoľko desaťročí jedným z kľúčových hráčov vo vývoji obilných kombajnov. Od roku 1936 rodinná firma so sídlom v nemeckom Harsewinkeli racionalizovala zber obilnín v Európe pomocou kombajnu s princípom krížového toku, skrátene M.D.B. Veľký úspech napokon prišiel v roku 1946 s radom SUPER, ktorý sa od roku 1953 mohol dodávať aj s prídavnými motormi a od roku 1958 ako SUPER AUTOMATIC s hydraulickým pohonom žacieho ústrojenstva. Po celom svete sa predalo viac ako 60 000 kusov modelu SUPER a našlo si kupcov dokonca aj v Kanade a Uruguaji.

V roku 1953 rodinná spoločnosť úspešne vstúpila do segmentu samohybných obilných kombajnov s modelom HERCULES, ktorý bol neskôr premenovaný na SF. V roku 1961 stanovil MATADOR GIGANT nové štandardy so šírkou žacej lišty až 6,0 m. Medzi ďalšie míľniky, ktoré definovali priemysel v 60. rokoch, patrili známe názvy ako SENATOR, COMET, COSMOS, CORSAR, MERCATOR, PROTECTOR a COMPACT.

V roku 1972 otvoril novú éru rad DOMINATOR, ktorá trvá už viac ako 50 rokov až dodnes. Spoločnosť CLAAS si upevnila svoje postavenie lídra na európskom trhu, najmä vďaka radom DOMINATOR 6 a DOMINATOR 8, a zaviedla inovácie, ako napríklad 3D čistenie, vedenie žacieho adaptéra AUTO CONTOUR a kombajn MEGA. Modely DOMINATOR CS s valcovou separáciou (commandor CS od roku 1986) predstavené v roku 1981 patrili v tom čase k najvýkonnejším kombajnom na svete a od roku 1987 boli prvýkrát dodávané s gumovými pásmi.

Na veľtrhu Agritechnica 1995 bol uvedený model LEXION 480 s prelomovou hybridnou technológiou APS nielen a stal sa nielen vrcholom veľtrhu, ale aj prelomovým modelom z hľadiska výkonu, komfortu a prevratných elektronických aplikácií pre nastupujúcu éru presného poľnohospodárstva. Od roku 1997 budí celosvetový záujem technológia podvozku TERRA TRAC, ktorá chráni pôdu a je ním vybavený rad LEXION - od roku 2021 je k dispozícii aj pre model TRION.

V roku 2013 nasledoval obrovský krok v oblasti strojovej inteligencie: Vďaka systému CEMOS sa spoločnosť CLAAS stala lídrom v oblasti automatizácie kombajnov, čo bolo podporené mnohými medzinárodnými oceneniami. Systém CEMOS sa naďalej vyvíja a rozširuje o ďalšie procesy a jednotky v kombajnoch a prídavných zariadeniach.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down