05.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

CleverFarm - inovácie v poľnohospodárstve

Jedna z tém odbornej konferencie spoločnosti Syngenta, ktorá sa uskutočnila začiatkom februára 2019 v Nitre, bola zameraná na prepojenie poľnohospodárstva a moderných technológií v projekte CleverFarm. Cieľom projektu je napr. efektívnejšia evidencia činností na farme, monitoring porastov, či plánovanie agrotechnických opatrení.

Projekt, resp. aplikáciu CleverFarm predstavil Ing. Adam Zlotý z rovnomennej spoločnosti zaoberajúcej sa inováciami v poľnohospodárstve. Pilierom projektu je ucelené portfólio senzorov a čidiel, ktoré sa dajú na farme používať.

Základná časť aplikácie slúži k evidencii všetkých bežných agronomických činností, ako napr. príprava osevného plánu, či ochrana porastov. Súčasťou riešenia je skladové hospodárstvo s cieľom mať neustály prehľad o svojich zásobách, napr. osivách, hnojivách, prípravkoch na ochranu rastlín, atď.

Efektívnejšie plánovanie činností

„Pracujeme s technológiou IoT, prostredníctvom ktorej senzory posielajú namerané dáta do aplikácie. V podstate ide o mobilnú sieť, komunikujúcu s obrovským množstvom čidiel, ktoré sú autonómne,“ objasnil princíp fungovania A. Zlotý. Základným čidlom je meteorologická stanica pre podporu plánovania činností na podniku v súvislosti s počasím. Druhou skupinou sú senzory, ktoré merajú mikroklimatické podmienky v porastoch. Ako uviedol zástupca spoločnosti, najčastejšie sa využívajú pre správne aplikovanie prípravkov na ochranu rastlín s cieľom maximalizovať ich účinnosť. Nadstavbou, uvádzanou v tomto roku, je predikcia výskytu chorôb a škodcov v plodinách. Špeciálnou kategóriou sú senzory do sila a skladových priestorov pre monitoring podmienok (vlhkosť, teplota) skladovanej produkcie. Súčasťou aplikácie je aj manažment závlahy a zavlažovacích systémov, založený na pôdnom senzore, ktorý meria teplotu a vlhkosť pôdy.

Podľa A. Zlotého výhodou pre používateľa je možnosť zobraziť si dennú, týždennú, či mesačnú štatistiku dát. Vďaka senzorom a z nich získaných dát sa činnosti na farme plánujú oveľa ľahšie, navyše s upozornením na premnoženie chorôb a škodcov.

Podpora presného poľnohospodárstva

Ďalšou inováciou CleverFarmu je využívanie družicových obrázkov pre podporu presného poľnohospodárstva.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down