20.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čo máme vedieť o pestovaní jarnej repky olejky

Pomaly ale iste sa blíži koniec zimy, ktorá vystrčila rožky v podobe niekoľkých mrazivých nocí (pri ktorých ale pôda nestihla dokonale premrznúť) a v niektorých lokalitách aj so snehovou nádielkou.

Zatiaľ je to skôr abnormálne teplá zima – pôda nie je premrznutá, ešte v januári ozimná repka vegetovala a teraz (4. a 5. februára) vo viacerých lokalitách Slovenska napadal aj sneh na nepremrznutú pôdu. Všetky spomínané faktory majú takmer výlučne negatívne účinky na prezimujúce repky.

Po otvorení vegetácie, kedy sa bude dať už vstúpiť do poľa, bude preto treba urobiť dôkladnú prehliadku - v našom prípade porastov repky olejky ozimnej a podľa ich stavu sa rozhodnúť, či porasty ponechať, alebo nahradiť osevom jarnej repky.

Náhrada aj vhodná predplodina

Jarná repka je vhodná ako náhradná plodina po zlikvidovanom poraste z jesennej sejby repky, ale nie vo všetkých výrobných oblastiach (len v humídnejších) a tiež ako predplodina pre ozimné obilniny, zanecháva pôdu vo veľmi dobrej štruktúre, čo je zvlášť vhodné pre nasledujúce pestovanie ozimnej pšenice.

Plochy osiate jarnou repkou olejkou za posledných päť rokov kolíšu. Najviac osiatych hektárov jarnej repky olejky bolo v roku 2015, za ktorým výmerami nasleduje rok 2017.

Špecifiká pestovania

Základným pravidlom pri pestovaní jarnej repky olejky je skorá sejba, ktorá by sa mala uskutočniť podľa možnosti ešte za krátkeho dňa ( koniec februára, začiatok marca). Pri neskoršej sejbe, kedy sa už deň predlžuje, dochádza po vzídení k rýchlemu predlžovaciemu rastu s následným poklesom úrodového potenciálu repky.

Jarná repka olejka, tak ako aj ozimná, potrebuje dobre pripravené osivové lôžko s dostatočnou vlahou. Lepšie výsledky (úrody) dosahuje po klasickom spracovaní pôdy.

Hustota porastu by sa mala pohybovať od 80 – 110 rastlín na meter štvorcový, výsevok sa teda pohybuje od 3,5 do 4,2 kg na hektár, rozhodne nie je vhodné porasty prehusťovať.

Pre dobrý, rýchly rast jarnej repky je potrebné zabezpečiť dostatočné množstvo živín s aplikáciou pred sejbou: 80 až 100 kg draslíka, 50 až 60 kg fosforu a 60 kg dusíka na hektár.

Začiatkom predlžovacieho rastu aplikovať ešte minimálne 20 až 40 kg dusíka na hektár a v prípade suchého obdobia je treba zvoliť aj prihnojenie na list. Podľa viacročných výsledkov z pokusov je vhodné podporiť rast repky rastlinným stimulátorom, ktorého účinnými látkami sú aromatické nitrozlúčeniny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down