12.12.2018 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čo nové v kukurici, ktorá sa vie vysporiadať s deficitom vody

Po posledných suchých sezónach naberajú suchovzdorné hybridy na význame. A práve tu prinášame až tri nové hybridy. Taktiež si budete môcť overiť účinnosť našich kvalitných, novo uvádzaných moridiel.

Do kukuríc prinášame dve vysoko spoľahlivé moridlá. Prvým je štvorkombinácia účinných látok ponúkajúcich komplexnú ochranu osiva pred chorobami prenosnými pôdou, Maxim® Quattro. Do kukurice uvádzame sedaxan vo formulácii Vibrance 500 FS. Ošetrenie týmito moridlami pomôžu kukurici ľahšie odolať nepriaznivému priebehu jari vrátane chladu, ale predovšetkým aj jarným prísuškom, čo povedie k stabilnejším a vyšším úrodám.

Popri novinkách v morení prichádzajú ruka v ruke nové zrnové hybridy: SY Orpheus, SY Premeo a SY Carioca. S efektívnym využívaním dostupnej vody majú skúsenosť. Patria totiž do novej generácie šľachtenia Artesian, ktorá zaručuje vyššiu odolnosť voči stresu počas sucha, a tým aj vyššiu stabilitu úrod. Je to zabezpečené tým, že hybridy Artesian majú vyšší obsah chlorofylu, vplyvom synchronizácie kvitnutia dochádza k lepšiemu dopeleniu špičiek šúľkov a porast dosahuje aj lepšiu termoreguláciu. Pozrime sa spolu na jednotlivé novinky, ktoré si vedia poradiť s deficitom vody.

 

SY Orpheus

(FAO 380, zrno/siláž)

Tento suchovzdorný hybrid patrí do neskorého zrnového segmentu. Medzi jeho najväčšie prednosti radíme možnosť umiestnenia aj na piesčitých a problematických stanovištiach, kde dosahuje nadštandardné úrody. Ide o mohutný hybrid, ktorý žne úspech v Maďarsku a južnej Európe. Vďaka vysokej rastline je vhodný aj pre použitie na siláž. V Nemecku dosahuje špičkové výsledky v produkcii bioplynu. Pestovateľov v spomenutých štátoch zaujal veľmi dobrou odolnosťou voči fuzariózam na klase. Šúľok je pokrytý zrnom typu konský zub. V našom portfóliu nahrádza hybrid SY Octavius, v porovnaní s ktorým vykazuje výrazne väčšiu stabilitu úrody v nepriaznivých podmienkach.

 

SY Premeo

(FAO 400, zrno)

Pri tomto zrnovom hybride môžeme skloňovať slovo stabilita v mnohých spojeniach. SY Premeo dosahuje vynikajúcu stabilitu úrody v skupine skorých hybridov a súčasne v sebe spája špičkovú reakciu na intenzitu a veľmi nízku vlhkosť na úrovni hybridov s FAO okolo 360. Má tiež výborné hodnotenie stability rastlín t.j. poliehanie. Je vhodný pre skoré sejby. Šúľky majú nadštandardný zdravotný stav, sú dopelené až po špičku a veľmi dobre odolávajú útokom fuzarióz. Čo sa týka výšky, patrí k stredným až vyšším hybridom.

 

SY Carioca (FAO 460, zrno)

SY Carioca dosahuje stredný vzrast, čo v spojitosti so stabilitou stonky vie plne zúročiť, ak ho zberáte v neskorších termínoch, pretože nedochádza k lámaniu a poliehaniu. Ide o celkom novú generáciu šľachtenia, pre ktorú je typická široká adaptabilita k prostrediu. Zo zrna dobre uvoľňuje vlhkosť, čo pozitívne ovplyvňuje ekonomiku pestovania. SY Carioca patrí k skoro kvitnúcim odrodám s klasmi odolnými voči fuzariózam. Stabilita úrody je zaistená genetickým pozadím Artesian a súčasne veľmi dobrou reakciou na intenzitu, podobne ako pri kukurici SY Premeo.

 RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down