10.06.2019 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čo pole, to iná repka. U nás si zaručene vyberiete.

Snahou nášho šľachtenia je reagovať na aktuálne problémy na poliach, vyšľachtiť výkonné materiály dosahujúce uspokojivú úrodu v širokej škále podmienok, ale aj priniesť trhu odrody zamerané na extrémnejšie rastové podmienky. Ponúkame ucelené portfólio, z ktorého si určite vyberie každý.

S každou novou vyšľachtenou generáciou sú ponúkané výkonnejšie materiály v úrode, uvádza sa v priemere o 1 až 1,5 %. Popri samotnej úrode sa šľachtenie zameriava aj na zlepšenie zdravotného stavu a ďalších kvalitatívnych parametrov produkcie. Tento proces vedie osivárske firmy, okrem iného, ku skracovaniu intervalu životnosti odrôd na trhu. Predtým poznal pestovateľ svoju obľúbenú odrodu po rokoch pestovania do detailu a bol s ňou v podstatne v užšom kontakte. Na základe vlastných skúseností vedel, čo od nej môže očakávať, na čo sa zamerať, na čo nezabudnúť. Z tohto pohľadu je dnešný výber odrody repky o niečo riskantnejší, je potrebné sa riadiť predovšetkým skúsenosťami iných. Vlastnosť odrody, ktorá môže byť veľkou prednosťou v jednom roku sa môže v tom nasledujúcom odraziť v relatívnom poklese úrody. Či sa jedná o rýchlosť vývoja na jeseň alebo začiatok štartu vegetácie rastlín v jarnom období, tak i o požiadavky na výživu a iné faktory.

Pri skladbe portfólia repky ozimnej sa snažíme pokryť potreby nielen tých pestovateľov, ktorí hľadajú najnovšie materiály, tak aj tých, ktorí sa s našimi odrodami zžili, alebo uprednostňujú kvality líniových odrôd. Nezabúdame ani na lokality, kde je pestovanie repky problematické z dôvodu výskytu nádorovky kapustovej.

 

SY Harnas

Stredne skorý hybrid, ktorý si vydobyl svoje pevné miesto na trhu. Bol preverený v podmienkach suchých oblastí, kde si "siahol" pre vlahu vďaka svojej mohutnej koreňovej sústave, tak aj v podmienkach ťažších pôd a vlhka, kde preukázal svoju výkonnosť. Svedčia o tom početné pozitívne spätné väzby od našich zákazníkov. Bočné vetvy sú dlhé s veľmi dobrým nasadením šešúľ, čo je základ pre vysokú úrodu semena i oleja. Ak by sme mali uviesť čo odrodu SY Harnas jasne špecifikuje, je to vysoká úroda, vysoká odolnosť proti suchu, ďalej možnosť využitia jeho potenciálu aj v podmienkach piesočnatých pôd, dobrá odolnosť voči chorobám, vyzimovaniu a poliehaniu vďaka silnej stonke. Vzhľadom k rýchlejšiemu rastu na jeseň, odporúčame termín sejby v druhej polovici agrotechnického termínu. Tento hybrid možno odporučiť do všetkých pestovateľských oblastí, veľmi dobre reaguje na navýšenie intenzity vstupov. Výborné výsledky dosahuje aj v problematických oblastiach s obmedzenou dostupnosťou vody. Možno ho zvoliť aj do podmienok minimalizácie.

 

 

SY Iowa

 

Ide o robustný hybrid so strednou výškou (154 cm) a s veľmi dobrou odolnosťou voči vyzimovaniu. Pokiaľ si pestovateľ vyberie odrodu SY Iowa, získava veľmi vitálny hybrid s rýchlym štartom na jeseň i na jar. Tento hybrid je vhodný aj pre podmienky minimalizácie. Odporúčame jesennú aplikáciu rastového regulátora. Odroda SY Iowa má vynikajúcu odolnosť proti fóme (nositeľ génu odolnosti RLM7) a veľmi dobrú odolnosť voči bielej hnilobe. Ide o stredne skorý hybrid s vysokou úrodou, čo bolo preukázané v rôznych podmienkach a lokalitách v Českej republike i v Európe. Výsledky registračných pokusov preukázali stabilnú úrodu v porovnaní s kontrolami (Nemecko 111 %, Poľsko 115 %, Dánsko 107 %). Veľmi dobré úrody sa potvrdili aj v stresových podmienkach na Slovensku.

 

SY Florida

Vitálny hybrid spadajúci do veľmi úzkeho sortimentu skorých odrôd. Okrem iného, odrodu SY Florida spoznáte podľa toho, že bude na jar kvitnúť ako prvá. Výškovo je porovnateľná s ostatnými ponúkanými hybridmi, ale čo do robustnosti na známy SY Harnas si nesiahne. SY Florida obsahuje nadštandardnú hladinu omega-3 mastných kyselín. Úrodové kvality tejto odrody boli potvrdené v maloparcelkových pokusoch spoločnosti SPZO. V pokusoch aj v prevádzke vykazuje dobrú odolnosť na choroby:  biela hniloba, Phoma , Cylindrosporium i Verticilium. Ak nestihnete zasiať včas, SY Florida je tou pravou voľbou.

 

SY Cassidy

Rokmi preverená klasika v podobe SY Cassidy nebude chýbať ani tento rok. Tento stredne skorý hybrid veľmi dobre poznajú pestovatelia, ktorí ho vyskúšali v neskorom termíne sejby. V tomto prípade sa dopĺňa s odrodou SY Florida - obe sú vhodné aj pre neskorú sejbu, pričom SY Florida je skorá a SY Cassidy stredne skorá. SY Cassidy má nadpriemernú odolnosť voči fómovému černaniu stonky, černi repkovej, plesni sivej a dobrú odolnosť voči sklerotíniovej hnilobe. Nemá špecifické požiadavky pre pestovanie. Odporúčame jesennú reguláciu.

 

SY Alibaba

Hybrid SY Alibaba spadá do novej generácie s geneticky podmienenou odolnosťou voči nádorovke kapustovej. Podobne odolné odrody excelujú v oblastiach, kde sa spomenutý patogén vyskytuje, aj v zdravých oblastiach, ale zväčša zaostávajú v úrode za klasickými odrodami. Inak je tomu v prípade hybridu SY Alibaba, ktorý preukázal svoju výkonnosť v registračnom konaní. Popri odolnosti voči nádorovke kapustovej vykazuje dobrú odolnosť aj na fómu. Ide o hybrid nižšieho vzrastu, čo mu veľmi dobre napomáha k odolávaniu voči poliehaniu. Svoje výkony potvrdzuje predovšetkým na infikovaných pozemkoch, skvele sa mu darí aj na zdravých pozemkoch a podáva výkon porovnateľný s klasickými materiálmi. SY Alibaba vďaka pomalšiemu štartu na jeseň nevyžaduje zásah rastovým regulátorom a osev je možný aj v skorších termínoch.

 

Vapiano

Hoci segment línií každoročne ustupuje hybridom, my naň nezabúdame. V ponuke máme pre skalných priaznivcov odrodu Vapiano. Je vhodný nielen pre pestovateľov, ktorí majú problém so zberom mohutnejšieho porastu hybridu. Stále existujú oblasti, kde sa línie úrodovo vyrovnajú hybridom, a to predovšetkým vo výnose oleja. Pre Vapino je typický nižší a robustný vzrast, pevná stonka a husté nasadenie šešúľ. Toto v spojitosti s mohutným koreňovým systémom jej dáva základ pre veľmi dobrú odolnosť voči poliehaniu pred zberom, ale predovšetkým pre vysokú odolnosť voči suchu. Vapiano plne nahradzuje sortiment liniek, ktorými bývali NK Grandia a NK Morse.

 

Všetky naše odrody prezentujeme na mnohých poľných prehliadkach, samozrejme vrátane Syngenta poľných dní. Máte tu možnosť s nami prediskutovať vhodnosť zvažovanej odrody do konkrétnych podmienok vášho poľa.

Autor: RNDr. Ondřej Skala

Syngenta Czech and Slovakia

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down