10.10.2013 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čo prinesie zrušenie mliečnych kvót?

Produkcia mlieka je jednou z najdôležitejších častí agrárnej výroby v EÚ - vytvára zhruba 15 percent z celkovej produkcie európskeho poľnohospodárstva. Už od roku 1980 je pritom mliečny sektor regulovaný systémom výrobných kvót. To sa však onedlho skončí a producenti mlieka sa budú musieť pripraviť na fungovanie v bezkvótovom režime.

V rámci reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky sa už v roku 2007 prijalo rozhodnutie, že k 1. aprílu 2015 dôjde k zrušeniu mliečnych kvót. A napriek nesúhlasu viacerých krajín či organizácií sa na tejto dohode nič nezmenilo.
V rámci EÚ i v jednotlivých členských štátoch sa teda vedú diskusie o tom, ako by sa mliečny sektor mal pripraviť na obdobie po zrušení kvót. Táto otázka bola aj ústrednou témou konferencie Mliečny sektor v EÚ: vývoj po roku 2015, ktorá sa nedávno uskutočnila v Bruseli. Zúčastnili sa na nej viac než štyri stovky zástupcov jednotlivých členských krajín EÚ, ako aj mimovládnych organizácií a európskych inštitúcií.
Ako uviedol komisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciolos, po zrušení kvót treba jednoznačne počítať so zvýšením výroby. „Kvóty však ani v minulosti nepomohli predísť kríze, čiže nie sú riešením. Máme jednotný trh, musíme teda prijímať spoločné opatrenia. Keď však pomáhame jednej skupine, nesmieme tým škodiť druhej skupine. Rovnako musíme zohľadňovať aj environmentálnu funkciu sektora," konštatoval komisár s tým, že únia by mala prijať také nástroje, ktoré umožnia produkciu kopírovať, a nie ju obmedzovať.
Viac sa dočítate v 41. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down