03.12.2010 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cudzinci budú môcť kupovať pôdu bez obmedzenia

Slovensko sa nebude uchádzať o predĺženie moratória na predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom.

Možnosť pridať k 7-ročnej výnimke ďalšie tri roky Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja (MPRV)SR nevyužije, rovnako ako Česká republika. TASR o tom informoval Juraj Kadáš z tlačového odboru MPRV SR.
V prechodnom období Slovensko nenarazilo na výrazný nápor záujmu o nákup pôdy zo strany cudzincov, aj preto trh so svojou poľnohospodárskou a lesnou pôdou od 1. januára 2011 otvorí i zahraničným záujemcom. Výnimku doteraz mali cudzí štátni príslušníci v prípade, ak mali v SR prechodné bydlisko a pôdu, o kúpu ktorej prejavili záujem, obrábali aspoň tri roky.
Naopak, počas prístupového procesu vyjednanú alternatívu s predĺžením moratória využije Maďarsko, pričom v jeho prípade podľa diplomatických zdrojov už Európska komisia súhlasila s prolongáciou tohto opatrenia. Maďarsko argumentovalo tým, že pôda v nových členských krajinách stále nedosahuje hodnotu pôdy v tých starých a má stále obavy o príchod investorov, ktorí by to využili.
Okrem toho sa Maďari boja znevýhodnenej situácie pre svojich roľníkov, ktorí by sa v "boji" o pôdu ocitli v nevýhode, pretože nedostávajú dotácie v takej výške ako ich kolegovia zo západnej Európy.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down