11.01.2011 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cudzinci ešte budú musieť počkať

Cudzinci nebudú môcť kúpiť poľnohospodársku pôdu na Slovensku ešte ďalšie tri roky; pôvodne malo moratórium uplynúť 30. apríla tohto roka. Uviedla to premiérka Iveta Radičová na dnešnej tlačovej konferencii po skončení Koaličnej rady.

"Dohodli sme sa na prijatí zákona, ktorým by sa predlžovala nemožnosť cudzincov pri odkupovaní poľnohospodárskej pôdy v Slovenskej republike na ďalšie tri roky. Tento návrh pôjde do vlády," vysvetlila. Tento zámer avizoval rezort pôdohospodárstva, ktorý už 17. decembra minulého roka oficiálnym listom, adresovaným ministrovi financií Ivanovi Miklošovi, oznámil zámer predĺžiť moratórium na predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom.

"Ministerstvo si uvedomuje, že predĺženie moratória nie je dostačujúcim nástrojom na ochranu slovenskej poľnohospodárskej pôdy, keďže aj dnes je tu možnosť odkúpenia týchto pozemkov prostredníctvom zahraničných právnickych osôb," zdôraznil začiatkom januára tlačový tajomník rezortu Juraj Kadáš.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon zastáva názor, že treba nájsť komplexnejšie riešenie v súlade s medzinárodnými normami. "Možnou cestou by bol zákon, opierajúci sa o nemeckú či dánsku legislatívu, podľa ktorej si poľnohospodársku pôdu môžu kúpiť len tí, ktorí žijú v danom regióne, a kúpu pozemku musí schváliť agrárna samospráva. Návrh zákona by mohol byť hotový na jar 2011," dodal J. Kadáš.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down