07.03.2011 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cukor by mal byť lacnejší

Európska komisia uvoľnila na trh Európskej únie pol milióna ton cukru a 26-tisíc ton izoglukózy v reakcii na nedostatok tejto komodity na svetových trhoch a jej vysoké ceny.

Ako informovala riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmila Halgašová, tento krok môže priniesť zlacnenie cukru v celej únii, vrátane Slovenska.
Cena cukru sa podľa nej nielenže dlhodobo udržuje na vysokej úrovni, ale kvôli špekulantom táto komodita ani nie je dostupná. V januári 2011 sa priemerná cena cukru vyšplhala na rekordných 784 USD za tonu, keď vzrástla z decembrovej úrovne 767 USD za tonu.
Pod enormný nárast sa podľa medzinárodného cenového monitoru EÚ podpísal jeho nedostatok na trhoch, keď už i tak nízke zásoby cukru v Austrálii negatívne ovplyvnil nedávny cyklón v krajine a neistota panuje aj pri dodávkach z Indie.
Za posledné dva hospodárske roky sa podľa J. Halgašovej prehĺbil záporný rozdiel medzi dostupným a použitým množstvom cukru a izoglukózy až na milión ton, čo má za následok pokles koncových zásob v EÚ na najnižšiu úroveň od zavedenia reformy v sektore cukru v roku 2006.
„Ak by Európska komisia toto opatrenie neprijala, hrozilo by ďalšie zhoršenie situácie na európskom trhu s cukrom," varovala J. Halgašová.
Potravinári mali podľa nej už dlhodobo problémy so zabezpečením kontinuálnej výroby, keďže cukor je pre nich nenahraditeľnou zložkou ich výrobkov.
„Potravinárska komora Slovenska víta rozhodnutie Komisie a predpokladá, že rozhodnutie uvoľniť na trh s cukrom v EÚ časť cukru a izoglukózy, pomôže aspoň čiastočne uspokojiť dopyt po tejto komodite, eliminovať špekulácie a odstrániť tak problémy výrobcov potravín," doplnila J. Halgašová.
Podľa slov komisára EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Daciana Ciolosa, komisia pristúpila k tomuto kroku na základe požiadaviek členských štátov. „V kontexte vysokých svetových cien a nedostatočných zásob cukru pomôžu prijaté opatrenia zlepšiť situáciu na trhoch sprístupnením väčšieho množstva tejto komodity na trhu EÚ. Tento krok je v súlade s mojím záväzkom z októbra minulého roka prijímať výnimočné opatrenia v prípade, ak si to situácia na trhu vyžiada," vysvetlil D. Ciolos.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down