CurveControl od AMAZONE získa striebornú medailu

Možnosť softvéru CurveControl prispôsobuje bočné rozmetanie rôznym rýchlostiam v zákrutách a koriguje pohyb rozmetacieho obrazca v odstredivých rozhadzovačoch hnojív pri jazde v zákrutách. Výsledkom použitia systému je rovnomernejšie rozhadzovanie hnojiva, ktoré zároveň pomáha predchádzať nežiaducemu prehnojovaniu vo vnútri zákruty, ako aj rozhadzovaniu  hnojív za hranicu poľa.

Spoločnosť Amazone získa na tohtoročnom veľtrhu Agritechnica ocenenie v súťaži Agritechnica Innovation Award vo forme striebornej medaily za systém CurveControl. Nemecká poľnohospodárska spoločnosť DLG nám prezentovala hlavné prínosy tohto nového, unikátneho systému, ktorý bezpochýb rýchlo nájde uplatnenie aj v praxi.

Výzva: komplexné príčinné vzťahy

Spoločnosť AMAZONE už implementovala kompenzáciu krivky v postrekovačoch na ochranu plodín. Ramená postrekovača sú však umiestnené tesne za fyzickým otočným bodom stroja. Pri kompenzácii krivky je potrebné nastaviť aplikačnú dávku len v rámci šírky postrekovacích ramien.

Vzdialenosť rozhadzovania hnojív odstredivého rozhadzovača je až dvojnásobok pracovnej šírky a aplikačná plocha je v závislosti od typu hnojiva mnoho metrov za rozhadzovačom. Ako ďalšia premenná vstupuje do tohto procesu rozhadzovací ventilátor, ktorý obličkovitého tvaru. Okrem nastavenia dávky na vnútornej strane oblúka sa musí v prvom rade neutralizovať pohyb rozhadzovacieho obrazca od odstredivého rozhadzovača.

To všetko si vyžaduje podrobné znalosti o spôsobe práce rozhadzovačov s rôznymi hnojivami spolu s príslušnou komplexnou implementáciou riadiaceho algoritmu. CurveControl preto vyžaduje výnimočne vysoký stupeň inovácie a komplexnosti rozhadzovačov hnojív.

Dôsledok: nesprávna aplikácia spôsobená zatáčaním

Súčasný stav techniky moderných odstredivých rozhadzovačov má tú nevýhodu, že pri prekonávaní zákrut sa v dôsledku rôznych rýchlostí objavujú nadmerne a nedostatočne vyhnojené plochy vo vnútri pracovnej šírky. Tento efekt je zosilnený kombináciou rýchlosti jazdy vpred a otáčania rozhadzovacieho obrazca spôsobeného uhlom natočenia volantu. To znamená, že v niektorých oblastiach vzniká v dôsledku týchto viacnásobných prekrytí výrazné prehnojenie, zatiaľ čo v iných oblastiach vznikajú medzery.

Okrem toho otáčanie ventilátora rozhadzovača na okraji poľa spôsobuje, že sa hnojivo aplikuje za hranicu poľa. Tomu sa treba bezpodmienečne vyhnúť s ohľadom na šetrenie zdrojov a dodržiavanie platných legislatívnych predpisov.

Dokonalá distribúcia hnojiva okolo kriviek 

CurveControl je vyvíjaný ako softvérová voľba pre závesný rozhadzovač hnojív ZA-TS a ťahané rozhadzovače hnojív ZG-TS. 

CurveControl zabraňuje nedostatočnému hnojeniu a prehnojovaniu, ktoré je z ekologického a ekonomického hľadiska nežiaduce, a tým minimalizuje riziko vyplavovania živín do podzemných vôd. Okrem toho CurveControl zabraňuje nesprávnej aplikácii za hranicu poľa pri prekonávaní zákrut. Ďalšou výhodou systému CurveControl je skutočnosť, že v kombinácii s existujúcimi riešeniami, ako sú ArgusTwin, WindControl a GPS kontrola čiastočnej šírky sekcie, dokáže ďalej vylepšovať ekologické používanie minerálnych hnojív.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down