20.02.2015 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ďalšia administratívna prekážka

Predstavitelia Potravinárskej komory Slovenska (PKS) považujú povinné označovanie pôvodu mäsa na obaloch potravín za ďalšiu administratívnu prekážku, ktorá poškodí nielen potravinárov, ale aj spotrebiteľov a životné prostredie. PKS to uviedla vo vyhlásení, ktoré poskytla redakcii týždenníka Roľnícke noviny.

BRATISLAVA. Ako je známe, poslanci Európskeho parlamentu nedávno podporili zavedenie povinnosti označovať miesto pôvodu mäsa, ktoré sa používa ako zložka pri výrobe potravín. Stalo sa tak aj napriek skutočnosti, že Európska komisia vo svojej štúdii upozornila, že toto opatrenie zvýši ceny potravín najmenej o 15 percent, ale v niektorých prípadoch je možné  zvýšenie cien aj o 50 percent.

Zavedenie povinnosti uvádzať krajinu pôvodu mäsa v spracovaných potravinách bude mať priamy dopad na balenie mnohých potravín, ktoré si bude vyžadovať prispôsobovanie označenia, bude mať dopad aj na veľkosť produkcie a na veľkosť šarží, na prevádzku technologického zariadenia, na plánovanie ako aj na skladovanie alebo na zníženie flexibility spracovateľov potravín z dôvodu odlíšenia zdroja, uvádza sa v stanovisku PKS.

 Finančný vplyv

 Potravinári, združení v PKS, zároveň pripomínajú, že nová povinnosť nude mať v neposlednom rade aj významný finančný dopad na ďalšiu zmenu systému označovania potravín a na komplexnú výmenu obalového materiálu. Pritom len nedávno, 13. decembra 2014, nadobudlo účinnosť iné nariadenie, konkrétne nariadenie č. 1169/2014 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom. Už po nadobudnutí účinnosti tohto nariadenia boli potravinári prinútení k prvej výmene obalového materiálu.

Prezident PKS Daniel Poturnay konštatuje, že zo strany veľkých štátov EÚ, ktoré majú nadprodukciu poľnohospodárskych surovín, je iniciatíva, zameraná na zavedenie ďalšej povinnosti v označovaní potravín vcelku logická, keďže ich domáci producenti nebudú mať problém s označovaním krajiny pôvodu. Odlišná je však situácia v štátoch ako je napríklad Slovensko, kde domáci prvovýrobcovia svojou produkciou nedokážu pokryť požiadavky potravinárskeho priemyslu, ktorý je v dôsledku toho nútený hľadať aj zahraničných dodávateľov.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down