20.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ďalšia inovácia v herbicídnej ochrane kukurice

Spoločnosť Bayer patrí medzi tie spoločnosti, ktoré najviac investujú do výskumu a vývoja. Každoročne prichádza s inovatívnymi riešeniami. V rámci ochrany kukurice za posledných desať rokov spoločnosť zaznamenala výrazný progres a nárast.

Capreno® - perspektívna novinka

„Laudis® je osem rokov najpoužívanejší herbicíd v kukurici nielen u nás,“ povedal v úvode Ing. Peter Serdahely zo spoločnosti Bayer, pričom na druhom mieste z portfólia je Adengo® a na treťom MaisTer® power. Trojicu osvedčených prípravkov v tomto roku dopĺňa perspektívny herbicíd Capreno®. P. Serdahely poukázal na hlavné rozdiely v účinnosti prípravkov Laudis® a Capreno®, pričom najväčší rozdiel je v účinnosti proti ťažšie ničiteľnému pohánkovcu, ktorý oveľa spoľahlivejšie ničí novinka Capreno®.

Výsledkom pokusov realizovaných na 63 lokalitách Slovenska, v rámci ktorých bol aplikovaný herbicíd Capreno® skoro postemergentne, keď mala kukurice tri listy, bolo spoľahlivé zničenie burín v poraste kukurice. V pokusoch sa porovnával najmä s prípravkami MaisTer® power a Laudis®, taktiež s herbicídmi od konkurenčných firiem.

Podľa P. Serdahelyho bola herbicídna ochrana  kukurice v minulom roku výrazne odlišná ako v roku 2016. Výrazné sucho v roku 2017 poznamenalo účinnosť herbicídov, najmä ak boli aplikované postemergentne a buriny boli často prerastené. Zvlášť prípravky na báze sulfonylmočovín sa s burinami nedokázali vysporiadať a bol nutný ďalší zásah. Z pohľadu pestovateľov bola najvyššia spokojnosť  s prípravkom Laudis®, ktorý výborne funguje aj v suchých podmienkach aj proti prerasteným burinám. Capreno® bol v minulom roku vyskúšaný na ploche cez 2 000 hektárov a odozva praxe na hodnotenie účinnosti proti burinám bola rovnako veľmi dobrá. „Do nasledujúcej sezóny 2018 predpokladáme, že pestovatelia budú požadovať spoľahlivé riešenie proti burinám aj v suchých podmienkach. Zvlášť proti mrlíkom, ktoré v prípade neskoršej aplikácie, zregenerovali,“ dodal P. Serdahely.

Odporúčania pre herbicídnu ochranu kukurice

Komplexné herbicídne ošetrenie kukurice je založená na aplikácii prípravku Adengo® - preemergentne, alebo skoro postemergentne do dvoch listov kukurice. Na postemergentné ošetrenie podľa výskytu burín, P. Serdahely odporúča použiť prípravky Laudis®, alebo MaisTer® power a novinku Capreno®.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down