14.07.2020 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ďalšia pohroma na našich poliach, lúkach a v lesoch

V poslednom čase udrela na naše polia, lúky a lesy ďalšia pohroma. Nie, tentoraz nejde o žiadneho nového škodcu, dokonca ani o toľko pertraktovanú divú zver. Našťastie ani o žiadnu novú chorobu, chvalabohu ani o africký mor ošípaných, ktorý sa nám zatiaľ darí držať na uzde.

Možno tomu niekto nezainteresovaný nebude veriť, ale tou pohromou sa stávajú ľudia so svojimi voľnočasovými aktivitami. V žiadnom prípade tým nemám na mysli tých, ktorí si vyjdú, vybehnú do poľa alebo lesa za svojimi záľubami (šport, turistika, hubárčenie, alebo poľovníctvo). Novodobým celonárodným športom sa u nás stal motorizmus, prevádzkovaný po poliach a lesoch. Predošlé slovné spojenie je na mieste. Nie po poľných a lesných cestách, ale po poliach a lesoch!

No a tých „motoristických priaznivcov“, aj keď by mi tu lepšie pasoval termín fanatikov, by som rozdelil do troch skupín. Prvou a najradikálnejšou skupinou sú OFFROAD–ovi priaznivci. Ide o motorkárov, štvorkolkárov a majiteľov terénnych áut, ktorí si svoje motoristické umenie a odvahu dokazujú na našich poliach, trvalých trávnych porastoch a v lesoch. Samozrejme, že najlepšie je to vtedy, keď je pôda rozbahnená a prejazd terénom o to náročnejší. Čo tam po tom, že spôsobené škody na porastoch sú často značné. Keď sa vyšantí 10 – 15 členná skupina takýchto motoristov v chotári, môže vás akurát tak „trafiť šľak“ z vytvorených koľají a spôsobených škôd na porastoch. Žiaľ nepomôžete si, lebo tých ľudí nie je možné v teréne dochytiť ani identifikovať. Väčšinou sú bez ŠPZ-iek, poriadne zamaskovaní a zablatení. Dokonca je na nich krátka aj polícia.

Druhou, umiernenejšou skupinou sú „novodobí turisti:“ Najnovšou módou sú turistické výhľadne, ktoré majú poskytnúť turistom výhľad na celé okolie. Všetka česť tým, ktorí si to k nim vyšliapu pešo. Veľa je však tých pohodlných, ktorí sa k nim vyberú autami. Častokrát si chcú skrátiť cestu, tak si to strihnú cez pole, lúku alebo po ich okraji, čím sa samozrejme vytvorí nová poľná cesta, pričom nehľadia na spôsobenú škodu na porastoch.

Treťou, menej početnou skupinou sú poľovníci a hubári. Najnovším a nevyhnutným trendom každého príslušníka tejto skupiny je vlastniť terénne auto, ktorým by sa dostali až  na miesto výkonu svojej záľuby. V prípade poľovníka na posed a pri hubároch priamo na ich obľúbené miesta. Kto by bral do úvahy nejakú tú škodu, spôsobenú na porastoch poľných plodín alebo lesa. Hlavne, že sa dotyční pohodlne odvezú až na tvar miesta. To, že sa vytvorila ďalšia nová poľná alebo lesná cesta, to už nikoho nezaujíma, veď každý jeden z nich nám povie, že tá cesta tam už predsa bola!

Vážení „motoristickí priaznivci“, ale aj ostatní!

Aj keď tieto riadky píšem v mierne ironickom a satirickom podtóne - s humorom, ba ani čiernym to nemá nič spoločné. Skôr naopak. Ide ma rozhodiť od hnevu a lomcuje mnou pocit bezmocnosti a nemohúcnosti. Ak si dovolíme osadiť nejakú rampu na zamedzenie prístupu na naše polia, tak nám ju zničia prinajmenšom poškodia, alebo vypisujú sťažnosti pomaly až do Bruselu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down