06.09.2013 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dávka v hmotnej núdzi nebude „zadarmo“

Finančnú pomoc vo výške 60,5 eura od štátu má dostať v budúcom roku len ten občan v hmotnej núdzi, ktorý odpracuje aspoň 32 hodín v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľníckych činností. Vyplýva to z nového znenia zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR poslali do druhého čítania. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť od 1. 1. 2014.

"Základná dávka v hmotnej núdzi bude o 1,8% vyššia. Nie je to veľký peniaz, ale každopádne si myslím, že je to pozitívum," konštatoval predkladateľ zákona, minister práce Ján Richter. Podľa jeho slov je veľmi dôležité, aby tento zámer pochopili najmä obce. Základným predpokladom týchto podmienok bude, že ľuďom v hmotnej núdzi má byť práca ponúknutá. Do týchto činností by sa tak mali zapájať aj samotné obce. Tie by mali podľa Richtera pripraviť podmienky na to, aby ľudia, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi, mohli začať pracovať.
"Keď obec nevytvorí podmienky pre ľudí, ktorí sú v hmotnej núdzi v konkrétnej obci alebo meste, nebude môcť byť naplnený zákon a v tom prípade sa nebude môcť siahať ani na dávky poberateľov v hmotnej núdzi," doplnil J. Richter s tým, že obce aj ZMOS už prisľúbili spoluprácu. "V konečnej miere budú títo ľudia zveľaďovať vlastné obce a mestá," dodal minister.
Novela zákona z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR má zabezpečiť väčšiu adresnosť i zásluhovosť pre tých, ktorí dávky a príspevky v hmotnej núdzi poberajú. Rezort práce preto navrhol, aby výška dávky závisela od aktivity plnoletého práceschopného člena domácnosti. Za takúto osobu sa budú považovať aj deti nad 25 rokov, ktoré žijú s rodičmi v jednej domácnosti a študujú dennou formou štúdia. Naopak, za členov domácnosti sa nebudú považovať študenti doktorandského štúdia, ktorí študujú dennou formou štúdia a spĺňajú podmienky na štipendium.
Zákon sprísňuje aj nárok na aktivačný príspevok. Ten budú môcť ľudia získať, len ak odpracujú v rámci obecných služieb minimálne 64 hodín mesačne. Zároveň sa má zaviesť osobitný príspevok, ktorý bude môcť dostať občan, ktorý bol dlhodobo nezamestnaný, poberal dávku v hmotnej núdzi a začal pracovať. Nárok na tento príspevok mu vznikne vtedy, ak bude mať príjem najmenej vo výške minimálnej mesačnej mzdy a najviac vo výške trojnásobku minimálnej mzdy v domácnosti. Príspevok sa bude pri splnení podmienok poskytovať počas 6 mesiacov. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down