13.10.2015 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dávno ešte neznamená nikdy

Pred 25 rokmi vznikla Roľnícka strana Slovenska. Stalo sa tak 20. 10. 1990 v Martine, na jej ustanovujúcom zjazde, za prítomnosti zástupcov z 26 okresov na Slovensku ( vtedy bolo na Slovensku 36 okresov). Strana v agrárnom sektore vznikla na podnet členov Československej strany poľnohospodárskej, ktorú odvážlivci založili na XI. zjazde JRD v Prahe dňa 1. 12. 1989.

(môj názor)

 Zo Slovenska to boli Ing. P. Delinga, Ing. Miroslav Maxon, Ing. František Nagy, Ing. Juraj Moravčík a ďalší poľnohospodári. Málokto vtedy o nich niečo počul, alebo sa o nich niekde dočítal, aj keď pracovali na dôležitých postoch v JRD.

V nasledujúcich riadkoch sa nechystám opisovať dávnu históriu, ani priebeh  vzniku Roľníckej strany Slovenska a jej politických bojov z časov ešte bývalej ČSSR alebo v následne vzniknutej SR.

 Sektor sa začal trieštiť

 Chcem len z hľadiska dneška ozrejmiť, ako bolo historicky dôležité dať politickú stranu verejnosti, najmä  poľnohospodárskej, ktorá v tom období o reálnej a budúcej politike či o svojom politickom postavení na vidieku alebo v československej spoločnosti nemala veľké vedomosti. A nebojím sa napísať, že až po takomto prebudení sa sektor začal zbytočne trieštiť.

Málokto si dnes vo vtedajších okresoch , ale aj v tých, ktoré vznikli v roku 1997, spomenie na to, kto boli tí odvážlivci, čo sa zapojili do politiky, aby bez ohľadu na to, koľko ich to bude stáť času alebo financií obhajovali poľnohospodárstvo, a aby zaň do politiky a do spoločnosti vnášali dôležité požiadavky.

Zároveň si kladiem otázku: stojí terajším manažérom poľnohospodárskych podnikov alebo politikom, ktorí pochádzajú z „rovnakého cesta“, za povšimnutie, kto boli títo jednotlivci, koľko dnes majú rokov, či vôbec žijú a nieto ešte aké majú v súčasných politických stranách postavenie a čím prešli v spoločnosti?

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down