25.05.2011 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deficit zrážok sa stále prehlbuje

Minulý týždeň bol doteraz najteplejším týždňom tohto roku. Novou skutočnosťou bolo, že v noci a ráno nebolo tak chladno a v piatok ráno už nikde nezaznamenali prízemný mráz.

Počas uplynulého víkendu boli zaregistrované prvé tropické hodnoty teploty vzduchu v tohtoročnej letnej sezóne. V sobotu namerali v Žiharci 30 °C a v Hurbanove 30,1 °C, v nedeľu namerali v Rimavskej Sobote 30,3 °C. Vlani bol prvý tropický deň zaznamenaný o takmer tri týždne neskôr, a to 8. júna.
Naplno sa rozbehla aj sezóna búrok. Deficit zrážok však zmenšili iba v obmedzených lokalitách. V piatok zachytili meteorologické stanice najviac zrážok pri búrkach v Liptovskej Osade (15 mm), v Dudinciach (16 mm), v Strečne (20 mm), vo Vígľaši (21 mm) a v Rožňave (23 mm). V sobotu to bolo v Smoleniciach (11 mm), v Motyčkách (16 mm), v Nitre a Snine (18 mm), v nedeľu to bolo v Henclovej 12 mm, vo Švedlári 13 mm a Spišských Vlachoch 20 mm.
Týždenné úhrny zrážok boli priestorovo veľmi rozdielne. Niekde celý týždeň vôbec nepršalo; napríklad v Hurbanove, v Podolínci a v Turčianskych Tepliciach. Dosť oblastí malo iba nemerateľné množstvo, prípadne niekoľko desatín milimetra zrážok. Na väčšine Slovenska spadlo v minulom týždni iba pár milimetrov zrážok a len ojedinele tento úhrn dosiahol dvojcifernú hodnotu.
Zrážky, ktoré spadli v prvej polovici mája, sa rýchlo vyparili vplyvom dlhotrvajúceho slnečného svitu a vysokej teploty vzduchu. Od začiatku tohto roka dosiahli úhrny zrážok na väčšine Slovenska iba 50 až 75 percent z normálu, takže deficit zrážok sa pohybuje prevažne v rozpätí od 50 do 100 mm, pričom v nasledujúcom období sa môže ďalej zväčšovať.
Ozimná pšenica bola minulý týždeň väčšinou vo fáze zdurovania pošvy posledného listu, na juhu Slovenska začala klasiť. Jarný jačmeň stebloval, vytváral prvé a druhé kolienka, lokálne začalo dochádzať k zdurovaniu pošvy posledného listu. Pokračovalo vzchádzanie kukurice. Na juhu Slovenska začali miestami dozrievať skoré odrody čerešní a jahody.
Veľmi teplé počasie s častým slnečným svitom a iba na niektorých miestach s prehánkami alebo búrkami sa bude zvýrazňovať až do konca pracovného týždňa. Počas víkendu by mal na Slovensko postúpiť od západu studený front, ktorý spôsobí čiastočné ochladenie, prechodné zosilnenie vetra a pri oblačnejšom počasí aj viac prehánok a búrok. (fj)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down