05.09.2016 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň cukrovej repy v Seliciach

Dňa 24. augusta sa na „Dni cukrovej repy“ stretli pestovatelia a spracovatelia cukrovej repy v Seliciach neďaleko Šali na poliach spoločnosti AGRO Jatov, s. r. o. Hosťami podujatia boli aj zástupcovia zväzov a štátnej správy.

Pripraviť sa na voľný trh

Na úvod podujatia vystúpila Ing. Ružena Brádňanová, generálna riaditeľka spoločnosti Slovenské cukrovary, s. r. o.: „Atmosféra v cukrovare je už predkampaňová, očakávame vysoké úrody cukrovej repy, ktoré predpokladáme na úrovni minimálne 65 ton z hektára. Cukrovarnícku kampaň plánujeme spustiť už 8. septembra.“

Pripomenula, že prvá repná kampaň v cukrovare v Seredi bola už v roku 1908. Kľúčovým medzníkom pre cukrovar v Seredi bolo jeho prevzatie rakúskou cukrovarníckou spoločnosťou AGRANA v roku 1998.

„Momentálne stojíme pred vážnou zmenou, na ktorú sa musíme čo najlepšie pripraviť a to je ukončenie kvótového režimu na cukor a príprava na voľný trh. Za obdobie, počas ktorého je spoločnosť AGRANA majiteľom cukrovaru so zodpovedným prístupom k rozvoju fabriky, sme sa posunuli z kapacity spracovania cukrovej repy s 3000 ton na 5000 ton denne.“ informovala o trende výroby v cukrovare R. Brádňanová.

V tomto roku investovali do viacerých projektov približne tri milióny euro. Časť týchto projektov je podporovaná aj štátom a fondmi EÚ s cieľom zvýšiť kvalitu cukru a zlepšiť plynulosť prevádzky. V cukrovare inštalovali dve nové odstredivky, rezkolis, investovali do infraštruktúry v súvislosti s výrobou a distribúciou elektrickej energie, taktiež vybudovali novú prijímaciu stanicu cukrovej repy. Cieľom týchto investícií a prijatých opatrení je zvýšiť konkurencieschopnosť spoločnosti po otvorení trhu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down