23.11.2018 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa kukurice a moderných technológií

K najväčším jesenným podujatiam poľnohospodárov tradične patrí „Deň poľa kukurice“, ktorý sa uskutočnil 20. septembra 2018 na poliach a za podpory spoločnosti AGRO Divízia Selice, organizovaným Združením dodávateľov poľnohospodárskej techniky na Slovensku – AGRION v spolupráci s vydavateľstvom Profi Press SK, s. r. o. zastrešujúceho týždenník Roľnícke noviny, Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Zväzom spracovateľov a pestovateľov kukurice. Hlavným partnerom podujatia bola spoločnosť INTERAGROS.

Súčasťou podujatia bol pokus s hybridmi kukurice, v ktorom18 osivárskych a obchodných spoločností predstavilo celkovo 146 nosných materiálov zo svojej ponuky vrátane absolútnych noviniek, pripravovaných pre sezónu 2019.

RWA Slovakia s tromi novinkami

Tri nové zrnové hybridy kukurice z novej generácie šľachtenia predstavila v pokuse spoločnosť RWA Slovakia, ku ktorým jej zástupca Ing. Peter Jablonický uviedol: „Ide o absolútne novinky, ktoré obohatia zrnový segment kukurice v nasledujúcej sezóne - z nich najskorší je Glumanda (FAO 310), stredne skorý Ajowan (FAO 350) a stredne neskorý Inclusiv (FAO 410). Hybrid Glumanda je vyššieho vzrastu, napriek tomu má veľmi dobrú odolnosť proti poliehaniu. V závere vegetácie veľmi dobre uvoľňuje vodu, tvorí plne ozrnené šúľky s 18 až 20 radmi zŕn, o čom sme sa presvedčili priamo v pokuse. P. Jablonický v prípade tejto novinky vyzdvihol skoré kvitnutie, vďaka čomu uniká vysokým teplotám. V porovnaní s Glumandou, je Ajowan o niečo nižšia kukurica s vyrovnaným nasadením nápadne dlhých, valcovitých šúľkov s až 20 radmi zŕn. Skupinu stredne neskorých hybridov kukurice v ponuke spoločnosti od budúcej sezóny posilní Inclusiv. Napriek vyššiemu FAO, v závere vegetácie veľmi dobre usychá. Vďaka nižšiemu vzrastu po sebe zanecháva menej pozberových zvyškov, uľahčuje tak prípravu pôdy pre nasledujúcu plodinu. „Sme zvedaví, aké výsledky dosiahne v rámci poloprevádzkových pokusov v rôznorodých lokalitách Slovenska, ale perspektívu má,“ dodal na záver prehliadky pokusu P. Jablonický, podľa ktorého nové zrnové hybridy kukurice majú všetky predpoklady presadiť sa na trhu v najbližšej budúcnosti.

LG hybridy opäť zaujali

Spoločnosť Limagrain Central Europe SE, Slovensko v pokuse predstavila až 8 nových hybridov kukurice s FAO 300 až 450, z toho 7 uvedú na trh v budúcom roku a jeden je zatiaľ v štádiu experimentu. Najhorúcejšiu novinku ponuky LG 31.377 predstavil Ing. Michal Uhrín, regionálny manažér spoločnosti Limagrain: „Je to náš najvýkonnejší, výnimočne zdravý a nepoliehavý hybrid kukurice v ponuke pre nasledujúcu sezónu. Z hľadiska rajonizácie sa hodí ako do intenzívnych tak aj do suchších podmienok. Má všetky predpoklady stať sa lídrom v ponuke.“ Ako ďalej uviedol, niektorí pestovatelia si ho mohli vyskúšať aj v tomto roku. V pokusoch spoločnosti Limagrain v rokoch 2016 a 2017 dosiahol o 0,8 tony z hektára vyššiu úrodu na priemer úrod porovnávaných hybridov. Po dvoch rokoch skúšok (2016 – 2017) bol registrovaný na ÚKSÚP-e, pričom v prvom roku dosiahol 110 percent a v druhom roku 111,4 percenta na priemer úrod kontrolných hybridov. Z agronomických vlastností disponuje vysokou odolnosťou proti suchu a veľmi dobrou reakciou na intenzitu pestovania. V pokuse v Seliciach zaujal vyrovnaným nasadením kompletne ozrnených šúľkov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down