15.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa kukurice LG v Horných Chlebanoch

Pohľad prvovýroby sa tradične na jeseň koncentruje na predstavenie hybridov kukurice v kontexte hodnotenia podmienok končiacej sa sezóny s dopadom na výšku a kvalitu produkcie. Nebolo tomu inak ani na Dni poľa kukurice v Horných Chlebanoch, ktorý sa uskutočnil v polovici septembra 2022 na pôde tamojšej Šľachtiteľskej stanice, kde boli predstavené hybridy kukurice renomovanej šľachtiteľskej spoločnosti Limagrain.

Hostí podujatia privítal Ing. Michal Jaško, regionálny manažér spoločnosti Limagrain. Agrotechniku uplatnenú v pokuse na parcele „Jamy“ ozrejmil Ing. Tomáš Mokoš, vedúci Šľachtiteľskej stanice v Horných Chlebanoch. Predplodinou bola repka ozimná, po ktorej bola na jeseň vykonaná orba. Na jar bola pôda spracovaná smykovaním a tesne pred sejbou kombinátorom. Sejbe hybridov kukurice, realizovanej 2. mája 2022, predchádzala aplikácia močoviny v dávke 150 kg na hektár, spolu s osivom bolo aplikovaných ďalších 50 kg NPK (15:20:20) na hektár. Po vzídení kukurice bol medziriadkový priestor ošetrený plečkovaním spolu s prihnojením Hyper Top Phos v dávke 100 kg na hektár. Proti burinám bol skoro postemergentne aplikovaný herbicíd Akris v dávke 3 litre na hektár. Z výživy bol na list aplikovaný zinok. V prípade hodnotenia priebehu počasia - zrážkový úhrn dosiahol od začiatku roka do septembra 2022 cca 235 milimetrov, čo je ako uviedol T. Mokoš podpriemerné množstvo na danú lokalitu. Napriek tomu porasty kukurice hodnotil ako dobré s predpokladom dosiahnutia dobrej úrody zrna. 

Ing. Milena Mařáková zo spoločnosti Limagrain upozornila na fakt, že kukurica v tomto roku nemala ideálne podmienky, výsledkom čoho je veľké množstvo sterilných rastlín, týka sa to aj množiteľských plôch a teda dostatku kvalitného osiva pre budúcu sezónu. 

Na prvom mieste úroda

„V prípade zrnových kukuríc je na prvom mieste úroda. Avšak pri tohtoročných cenách za energie sa do popredia dostáva aj zberová vlhkosť zrna a jeho sušenie – ako dôležitý faktor ovplyvňujúci celkovú ekonomiku pestovania kukurice na zrno,“ uviedol Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain, v úvode prehliadky hybridov kukurice v pokuse.

Najskorší zrnový segment reprezentoval v tomto roku uvedený LG 31.305 (FAO 300) s výborným uvoľňovaním vody zo zrna, vhodný je najmä do repnej výrobnej oblasti, prípadne do vyššie položených oblastí a na horšie pôdy. Podľa J. Matuša sa presadí hlavne v suchých rokoch ako je aj tento, v ktorých dokáže vytvoriť dobré úrody zrna. O rok dlhšie v ponuke je LG 31.330 (FAO 320), ktorý podobne ako predchádzajúci hybrid, dokáže priniesť dobré úrody zrna aj v horších agroklimatických podmienkach, čo potvrdil v aktuálnej sezóne.

Overené praxou

Z pestovateľsky preverených hybridov sa v pokuse vynímal LG 30.369 (FAO 360) – Limanova. Ako uviedol J. Matuš na výslnie sa katapultoval už v roku 2015, od tej doby je to najpestovanejší, resp. jeden z najpestovanejších hybridov kukurice na Slovensku: „Je to vďaka odolnosti voči suchu, prispôsobivosti k rôznorodým podmienkam pestovania a veľmi dobrej reakcii na vstupy. Navyše je nízky, nezanecháva tak zbytočne veľké množstvo pozberových zvyškov a čo je dôležité - vytvára veľké vyrovnané klasy.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down