27.10.2017 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa kukurice opäť s ponukou noviniek

Množstvo podujatí v jesennom období organizovaných spoločnosťou KWS Semena, s. r. o. s cieľom predstaviť praxou overené, ale aj nové hybridy kukurice v rôznorodých pôdno-klimatických podmienkach Slovenska, sa niesli v duchu príprav na ďalšiu pestovateľskú sezónu. Jedným z nich bol aj „Deň poľa kukurice“, ktorý sa uskutočnil v polovici septembra v Špačinciach.

V úlohe hostiteľa podujatia vystúpil Ing. Rudolf Nádaský, predseda PD Špačince, na pôde ktorého sa realizovali pokusy s hybridmi kukurice spoločnosti KWS.

Hostí dňa poľa privítal aj Ing. Ivan Dzubák, konateľ spoločnosti KWS. Vo svojom vstupe zdôraznil, že spoločnosť KWS sa v posledných desiatich rokoch intenzívne zameriava na vybudovanie portfólia hybridov kukurice pre kukuričnú a repnú výrobnú oblasť nielen na Slovensku, ale aj celkovo v strednej a juhovýchodnej Európe. „Na trh sa nám v posledných rokoch podarilo uviezť až osem nových hybridov, ktoré sa veľmi úspešne etablovali v praxi. Aj dnes tu predstavíme štyri absolútne novinky, ktoré pripravujeme pre nasledujúcu sezónu,“ uviedol k sortimentu I. Dzubák. K podmienkam lokality poznamenanej dlhotrvajúcim suchom dodal: „Pre nás ako šľachtiteľov a osivárov je takýto rok veľmi dôležitý, pretože môžeme vyselektovať práve tie hybridy kukurice, ktoré znesú stresové podmienky prostredia. V lokalite pokusu spadlo od začiatku roka do polovice septembra len 215 milimetrov zrážok.“

Agrotechnika v pokuse 

Sejbe hybridov kukurice, ktorá sa uskutočnila 11. apríla, predchádzala aplikácia 200 kg močoviny a pod pätu osiva bolo aplikovaných 150 kg NP 35. Počas plečkovania na konci mája opäť aplikovali 100 kg močoviny. Proti burinám postemergentne aplikovali herbicídy Milagro 4 SC a Casper 55 WG.

Rozsiahla ponuka zaujala

V pokuse predstavili 14 hybridov kukurice uvedených na trh najmä v posledných dvoch rokoch a novinky pripravované pre rok 2018 a 2019. Prehliadky hybridov v pokuse sa zhostili Ing. Matúš Javor, produktový manažér KWS a Ing. Ľudovít Císar, odborný poradca KWS. Prehliadku odštartoval Oscarro (FAO 310) - najskorší zrnový hybrid v regiónoch Bratislavy, Trnavy a Záhoria. Podľa Ľ. Císara v tejto skorostnej skupine patrí k najpredávanejším a úspešne sa pestuje aj v Českej republike. Z jeho vlastností vyzdvihol veľmi dobré uvoľňovanie vody v závere vegetácie. Rovnakou prednosťou disponuje aj v tomto roku uvedený stredne skorý, zrnový hybrid Solferino (FAO 320), ktorý je vhodný do repnej a kukuričnej výrobnej oblasti a najmä tam, kde pestovateľ potrebuje skoro pozberať úrodu a pripraviť pôdu pre nasledujúcu plodinu. „Skúša sa od roku 2013, nesklamal ani vo veľmi suchom roku 2015, nielen u nás, ale aj v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku, kde dosiahol veľmi dobré úrody,“ dodal Ľ. Císar.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down