05.11.2021 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa kukurice v Komoči II.

Plejádu hybridov kukurice si bolo možné prezrieť v rámci Dňa poľa kukurice, ktorý sa v druhej polovici septembra 2021 uskutočnil v Komoči. Cieľom podujatia bolo predstaviť nielen ťažiskové hybridy kukurice pre oblasť južného – juhozápadného Slovenska, ale hlavne nové, moderné hybridy kukurice z ponuky viacerých popredných osivárskych spoločností.

S ponukou noviniek

Prehliadku pokusu s hybridmi kukurice z exkluzívnej ponuky spoločnosti RWA Slovakia otvoril ťažiskový Inclusiv (FAO 410). Podľa produktového manažéra pre kukuricu a olejniny Ing. Mariána Bačiaka, si priazeň pestovateľov získal dosahovaním veľmi dobrých výsledkov nielen v dobrých, ale aj pre pestovanie kukurice menej priaznivých rokoch. V sezóne 2021 ho v ponuke doplnil hybrid Gloriett (FAO 380), vyznačujúci sa rýchlym počiatočným rastom a pevným steblom. Vďaka nižšiemu vzrastu nezanecháva po sebe veľa pozberových zvyškov a uľahčuje tak prípravu pôdy pre ozimnú pšenicu. V pokuse zaujal dlhými šúľkami s 18 až 20 radmi zrna a silným stay green efektom. Z jeho predností M. Bačiak vyzdvihol toleranciu k pôdnemu suchu, t. j. stabilné výsledky dosahuje aj v ročníkoch, ktoré nie sú priaznivé na pestovanie kukurice na zrno. Gloriettu je habitusom veľmi podobný hybrid Persic (FAO 430), ktorý má naopak počiatočný vývoj pomalší. Napriek tomu veľmi skoro kvitne, vďaka čomu sa dokáže vyhnúť letným horúčavám. Podľa M. Bačiaka maximálne úrody poskytuje v lepších ako aj horších podmienkach pestovania. Vzrastom vysoký hybrid Tweetor (FAO 450) vytvára mohutné klasy s 20 až 22 radmi zrna. Vytvára mohutnejší koreňový systém, ktorým efektívnejšie využíva dostupnú vodu v pôde. Veľmi dobré úrody dosahuje v širokom rozpätí hustoty porastu 58- až 75- tisíc rastlín na hektár.

Z ponuky MAS Seeds, ktorú na Slovensku zastupuje RWA Slovakia, v pokuse zaujal MAS 43.P (FAO 390), typický zrnový hybrid nižšieho vzrastu, podľa M. Bačiaka s veľmi dobrou adaptabilitou na rôznorodé podmienky pestovania, pričom zvlášť dobre sa vyrovnáva s vysokými teplotami a pôdnym suchom. Dobre znáša skoré termíny sejby, veľmi skoro kvitne, je nepoliehavý.

Novinky pod značkou LG

Spoločnosť Limagrain v pokuse reprezentovali tri hybridy kukurice uvedené v minulom roku. Ing. Michal Jaško, regionálny manažér spoločnosti Limagrain ako prvý predstavil LG 31.390 (FAO 380) - plastický, univerzálne využiteľný hybrid vyššieho vzrastu, ktorý si v tomto roku vyskúšali viacerí pestovatelia. Podľa zástupcu spoločnosti disponuje výborným zdravotným stavom, vytvára dlhé, kompletne ozrnené šúľky s 18 radmi zrna. Podobne aj LG 31.455 Lineade (FAO 450) je prioritne určený na zrno do intenzívne nastavených technológií a lepších pôd. Disponuje silným stay-green efektom a rovnako ako ostatné hybridy zo šľachtenia Limagrain – v závere vegetácie veľmi dobre uvoľňuje vodu zo zrna. „Je to vhodný hybrid do podmienok juhozápadného Slovenska,“ odporučil novinku M. Jaško. Do tretice LG 31.415 Invador (FAO 410), kompaktný zrnový hybrid, ktorého prednosťou je prispôsobivosť k podmienkam prostredia. Ako uviedol M. Jaško, je obdobou pestovateľsky obľúbeného hybridu LG 30.369 Limanova: „Vlani z devätnástich poloprevádzkových pokusov na Slovensku, až sedemnásťkrát podal nadpriemerný výkon, čo je v rôznorodých podmienkach a technológiách pestovania naozaj výnimočné.“

S vynoveným portfóliom

Spoločnosť VP AGRO mala v pokuse zastúpených päť hybridov kukurice z najnovšieho šľachtenia RAGT. Jej zástupca Ing. Ladislav Balaščák z noviniek ako prvý predstavil silážny hybrid RGT Exxposition s FAO 320, pri ktorom upozornil na vysoké parametre stráviteľnosti celej rastliny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down