26.10.2021 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa kukurice v Želiezovciach I.

Až 70 hybridov kukurice si bolo možné prezrieť v rámci dňa poľa kukurice, ktorý v septembri 2021 zorganizovala Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora Levice v spolupráci so skúšobnou stanicou ÚKSÚP-u v Želiezovciach. Cieľom podujatia bolo predstaviť tie najlepšie materiály z ponuky 14 renomovaných osivárskych spoločností.

Podujatie otvoril Ing. Radoslav Beluš, riaditeľ RPPK Levice. Vo svojom vstupe zhodnotil výsledky žatvy v okrese Levice, pod ktoré sa opäť rozhodujúco podpísal priebeh počasia. Napriek nerovnomernému rozdeleniu zrážok boli v tomto roku dosiahnuté nadpriemerné úrody pri viacerých komoditách. Napríklad v pšenici ozimnej v priemere 7,06 tony z hektára, čo je o 16 percent vyššia úroda v porovnaní s priemerom úrod za posledných päť rokov. Podobne v jačmeni jarnom s priemernou úrodou 6,04 tony na hektár. V prípade kukurice – na zrážky bohatšie leto (v júli na úrovni 75,8 milimetra) dalo predpoklad dosiahnutia primeraných úrod.

Čo sa týka agrotechniky v pokuse, začiatkom apríla 2021 po štandardnej predsejbovej príprave pôdy bola na dvakrát po 130 kg na hektár aplikovaná močovina. Sejba jednotlivých hybridov spolu s prihnojením sa uskutočnila 23. apríla. Aplikované bolo hnojivo Guanita v dávke 200 kg na hektár. Proti burinám Maister Power v dávke 1,5 litra na hektár. Nasledovalo plečkovanie a prihnojenie močovinou v dávke 130 kg na hektár.

Pod značkou G-SEED

„Značka G-SEED predstavuje synonymum pre prémiové osivá a vybrané odrody v ponuke spoločnosti RWA SLOVAKIA. Vyznačujú sa stabilitou v poskytovaní veľmi dobrých úrod, dobrým zdravotným stavom a rýchlym uvoľňovaním vody v závere vegetácie,“ uviedol jej zástupca Ing. Peter Feješ. Prehliadku odštartoval hybrid Gloriett (FAO 380) - v pokuse zaujal veľkými, rovnomerne nasadenými šúľkami. Ďalší – nemenej zaujímavý hybrid Inclusiv (FAO 410) má pre nezameniteľný valcovitý, kompletne ozrnený šúľok s tenkým vretenom s 18 - 20 radmi zrna, všetky predpoklady dosiahnuť veľmi dobré úrody zrna pri nízkej zberovej vlhkosti. Prednosťou je veľmi dobrá tolerancia k vysokým teplotám počas kvitnutia a nalievania zrna. Pri hybride Persic (FAO 430) zástupca spoločnosti poukázal na hrubé steblo vďaka čomu veľmi dobre odoláva poľahnutiu. Patrí k nižším hybridom kukurice, nezanecháva tak po sebe veľa pozberových zvyškov. V pokusoch aj na bežných pestovateľských plochách potvrdzuje vysokú odolnosť proti stresu zo sucha a tepla, pričom dokáže vytvoriť stabilne dobré úrody, napr. v roku 2020 v okrese Levice na viacerých lokalitách dosiahol 12,9 tony zrna z hektára a 14,8 tony z hektára.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down