14.10.2016 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa kukurice v Želiezovciach (I.)

Až 74 hybridov od 13 spoločností sa predstavilo v rámci dňa poľa kukurice, ktorý 13. septembra zorganizovala Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora Levice v spolupráci so skúšobnou stanicou ÚKSÚP-u v Želiezovciach s cieľom predstaviť tie najlepšie materiály z ponuky renomovaných osivárskych spoločností pre nasledujúcu sezónu. Deň poľa obohatila prezentácia poľnohospodárskej techniky spoločnosti Ematech.

Podujatie otvoril Ing. Radoslav Beluš, riaditeľ RPPK Levice: "V tomto roku tu v Želiezovciach máme 74 hybridov kukurice, čo je najviac za posledných 12 rokov." Vo svojom vstupe zhodnotil výsledky žatvy, pod ktoré sa opäť rozhodujúco podpísal priebeh počasia – v tomto roku relatívne priaznivo, najmä čo sa týka výšky dosiahnutých úrod.

Stabilné hybridy kukurice

Spoločnosť Candor Trading, s. r. o. predstavila v pokuse päť hybridov kukurice, z nich zástupca spoločnosti vyzdvihol ES Method, ES Flato a ES Creative. ES Method (FAO 400) je stredne vysoký hybrid s rýchlym počiatočným rastom, patrí do skupiny „Tropical Dent Hybrid“, t. j. vyznačuje sa výrazným heteróznym efektom, ktorý sa prejavuje v navýšení úrod a veľmi dobrým uvoľňovaním vody zo zrna. V oblastiach s vysokými teplotami a nedostatkom vlahy dosahuje stabilné úrody. ES Flato (FAO 350) je nižšieho vzrastu s odolnosťou proti fuzáriám a helmintosporióze kukurice. Jeho prednosťou je nadpriemerný úrodový potenciál v rôznych pôdno-klimatických podmienkach. ES Creative (FAO 320) je skorší, univerzálne využiteľný hybrid. V podmienkach južného Slovenska v prípade skorého zberu je možné pripraviť pôdu pre nasledujúcu plodinu, obyčajne ozimnú pšenicu.

Ponuka slovenského šľachtenia

Slovenské šľachtenie reprezentovali dva hybridy - ZE Zelstar (FAO 330) a ZE Elmo (FAO 380) od šľachtiteľskej spoločnosti ZELSEED. Uvedené hybridy kukurice na trhu zastupuje spoločnosť HeliaSeed, s. r. o, ktorá ich aj predstavila v pokuse. ZE Zelstar je univerzálny hybrid kukurice, ktorý sa okrem využitia na zrno môže pestovať aj na siláž. Ide o vysoký, bohato olistený hybrid, vyznačujúci sa výbornou odolnosťou proti suchu. ZE Elmo je zrnový hybrid kukurice s dobrým uvoľňovaním vody zo zrna, čo pozitívne ovplyvňuje ekonomiku výroby. Pre oba hybridy je charakteristický silný kompenzačný efekt, t. j. je dôležité, aby boli pestované v redších pestovateľských sponoch, výsevky na úrovni 65 000 semien na hektár. Vtedy dokážu vytvárať mohutné šúľky, s väčším zrnom s vysokou HTZ. V opačnom prípade sa v prehustených porastoch zhoršuje zdravotný stav rastlín, zmenšujú sa šúľky aj HTZ.

Kukurice LG

Ing. Silvia Mayerová zo spoločnosti Limagrain Central Europe SE v pokuse predstavila sedem hybridov kukurice na zrno a siláž. Najskorším zrnovým hybridom v ponuke spoločnosti je LG 30.315 (FAO 310), ktorý aj napriek skorosti dosahuje veľmi dobré úrody. LG 30.369 (Limanova, FAO 370) je pestovateľsky etablovaný, stredne skorý hybrid na zrno s nižším vzrastom. „Patrí medzi najpestovanejšie hybridy kukurice na Slovensku a zároveň je najpredávanejším hybridom z našej ponuky,“ uviedla S. Mayerová. Jeho prednosťou je flexibilita s dobrou stabilitou úrod v rôznorodých podmienkach prostredia. V poradí druhým najdôležitejším zrnovým hybridom kukurice v ponuke spoločnosti je LG 30.389 (FAO 390). Keďže vytvára vyššie kukurice, môže sa využiť aj na výrobu technologickej siláže pre bioplynové stanice. Podľa vyjadrenia zástupkyne spoločnosti je LG 30.389 predovšetkým určený do intenzívnejších podmienok pestovania s vyšším štandardom výživy a hnojenia. V prospech ekonomiky pestovania oboch nosných hybridov hrá veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down