20.10.2016 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa kukurice v Želiezovciach (II.)

Až 74 hybridov od 13 spoločností sa predstavilo v rámci dňa poľa kukurice, ktorý 13. septembra zorganizovala Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora Levice v spolupráci so skúšobnou stanicou ÚKSÚP-u v Želiezovciach s cieľom predstaviť tie najlepšie materiály z ponuky renomovaných osivárskych spoločností pre nasledujúcu sezónu.

Istota nadpriemernej úrody

„Nové šľachtenie kukurice je zamerané na bohatšie vetvený koreňový systém siahajúci viac do hĺbky, na nižší habitus rastlín, užšie listy smerujúce nahor – rastlina tak šetrí vlahou. Celá energia sa sústreďuje na tvorbu šúľkov, ktoré sú nápadne veľké, hrubé, valcovitého tvaru, za normálnych okolností ozrnené až po špičku a veľmi dobre uvoľňujú vodu,“ predstavil na úvod šľachtenie kukurice značky Dekalb Ing. Marián Ondrišek, zástupca spoločnosti Monsanto.

Kukurice tohto šľachtenia patria podľa slov zástupcu spoločnosti medzi najvýkonnejšie na Slovensku: „Máme tu na ukážku päť hybridov kukurice, z ktorých tri - DKC 4590, DKC 4717 a DKC 5007 sa v štatistikách RPPK Levice umiestnili na popredných miestach.“

Tohtoročná novinka DKC 5031 (FAO 460) je určená tým pestovateľom, ktorí pestujú DKC 5007, t. j. hospodária v teplejších oblastiach. Hybrid DKC 5007 (FAO 440) však aj naďalej patrí medzi najúrodnejšie kukurice u nás. Netreba sa ju obávať pestovať ani v Levickom regióne, pretože vodu uvoľňuje lepšie ako mnohé kukurice s FAO 350 - 400. Vytvára veľmi pekné šúľky, väčšinou po dva na jednej rastline so 16 - 18 radmi zŕn.

Hybrid novej generácie DKC 4717 (FAO 410) bol pred 2 rokmi kukuricou roka v Maďarsku, pretože sa veľmi dobre vyrovnáva s náročnými pôdno-klimatickými podmienkami. Druhým rokom sa pestuje aj na Slovensku, kde taktiež dosahuje výborné výsledky.  Ďalšou tohtoročnou novinkou je DKC 4541 (FAO 360). Podľa vyjadrenia zástupcu spoločnosti, ak v praxi potvrdí výborné výsledky, ktoré dosiahla v pokusoch, časom by mohla nahradiť pestovateľsky úspešnú DKC 4590.

DKC 4590 (FAO 350) je vo svojej skupine stredne skorých kukuríc jedna z najúrodnejších na trhu s veľmi dobrým uvoľňovaním vody zo zrna, vďaka čomu sa môže skoro zberať.

Všetko pod jednou strechou

"Spoločnosť Syngenta ponúka pre pestovateľov ucelené technológie zastrešujúce komplexnú ochranu porastov, taktiež osivá poľnohospodárskych plodín vrátane kukurice,“ povedal na úvod Ing. Miroslav Béreš, zástupca spoločnosti Syngenta a k hybridom kukurice dodal: „V kukuriciach sme v roku 2015 uviedli novú genetiku hybridov pod označením Artesian, špeciálne šľachtených do suchých podmienok, kde rastliny potrebujú efektívne hospodáriť s vodou. Základom Artesiangenetiky je robustný koreňový systém, synchronizácia kvitnutia samčích a samičích súkvetí, schopnosť doopeľovania špičiek šúľka a napĺňanie zrna najmä v podmienkach sucha.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down